Emek

Yaşasın Örgütlülük Yaşasın Sendika!

istanbul: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş üyesi işçiler, taşeron firmanın işlerine son vermesi ile direniş çadır kurmuşlardı. Yemekhanede çalışan işçilerin kararlı direnişi bugün  (4 Şubat) kazanımla sonuçlandı

Direnişlerinin 22. günü direnişi kazanan işçiler halaylarla, zılgıtlarla, sloganlarla çadırlarını topladılar. Direnişi kazanmış olmanın mutluluğu ile zafer şarkıları söyleyerek halaylar çektiler.

İşçilerin zaferini kutlamak için Koca Mustafa Dayanışması pankartlarıyla “ Yaşasın Sınıf, Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “ Direne Direne Direnişten Zafere”  sloganları atarak desteğe geldiler. Eylem öncesi Gazetemize konuşan Dev Sağlık-İş Sendikası Örgütlenme uzmanı Erdoğan Demir “ Bu gün burada kazandığımız direniş eksik bir direniş yarım bir direniştir. Çünkü Punto direnişçileri hala direnişteler. Bunun dışında sayamayacağımız kadar direniş var. Onlarca hak gaspı var. İşçi sınıfının kazanımları günden güne eritiliyor. Dolayısıyla bizim bugün kazandığımız zafer toplam baktığımız zaman sınıf mücadelesinin sadece bir ayağı. Cerrahpaşa hastanesinden atılan 11 tane arkadaşımız vardı. 11 arkadaşımızdan sadece 8 tanesi iş başı yapacaklar kalan 3 arkadaşımızda tazminatlarını alıp ayrılmaya kendileri karar verdiler ve direnişimiz sonuçlandı. Şurada özellikle belirtmiş olayım Burada kalıp çalışmayı tercih eden sendikal mücadeleyi devam ettirmekte kararlı olan arkadaşlarımızın tamamı kadın arkadaşlardan oluşmaktadır. Erkekler kıdem tazminatı almayı, kadınlar içeride kalıp direnmeyi mücadele etmeyi tercih ettiler”dedi

Konuşmaların ardından işçilerden İşçilerden Aynur Celiloğlu gazetemize konuşarak duygularını paylaştı. “ Bir aydır verdiğimiz mücadelemizin kazanımla sonuçlanması çok güzel bir duygu. İşimizi geri aldık çok mutluyuz. Ben her bireyin, her işçinin sendikalı olmalarını isterim biz bu kazanımımızı sendikalı olmaya borçluyuz. İyi ki sizlerde vardınız ses oldunuz bize.” şeklinde konuştu. Celiloğlu, “Başka alanlarda çalışan işçilere emekçilere sendikalaşma da korkanlara da mesaj gönderdi: “ Böyle bir sistemde cesur olup baş kaldırmak gerektiğini, zaferin her zaman birlik ve mücadeleden geçtiğini” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından çadırı toparlayıp puntodaki direnişe umut götürdüler.

Türkülerin söylenip halayların çekildiği eylemde kısa konuşmalar gerçekleştirildi.

İlk olarak İşçilerden Hülya Berktaş duygularını paylaştı. “22 günün zaferidir bu. Direndik, kazandık. Kazanmamızın sebebi örgütlülüğümüzdür, sendikalı olmamızdır” dedi.

Ardından işçilerden Sevim Bal konuştu Bal konuşmasında: “ Hepimizin sevgisiyle, emeğiyle kararlılığı ile kazandık. Birazdan çadırımızı dağıtacağız çadırı başka yerde direnen işçilere götüreceğiz başka işyerlerinde zaferler getirmesi umudu ile” dedi.

Dev Sağlık-İş Genel Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada ise “ Taşeronluğun işçilerin en büyük sorunu olduğunu belirterek, Taşeron çalışmayı ortadan kaldıracak güç işçilerin, işçi sınıfının örgütlü mücadelesidir. Bizler taşeron çalışmaya karşı Koşuyolu hastanesinde, Diyarbakır’da Samsun’da mücadele ederek direnerek kazandık. Teşeron çalışmada genelde sağlık sektörü olmak üzere artık çürümüştür, hiçbir tutarlılığı yoktur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu