Güncel

‘Yargıda Çifte Standart’a Karşı Açlık Grevi!

 

İstanbul: 8 Eylül 2006 tarihinde Gaye adlı operasyonuyla tutuklanan ve içlerinde Atılım gazetesi yazarları ile Özgür Radyo çalışanlarının da olduğu 8 sosyalistin uzun tutukluluktan ötürü tahliyelerinin engellenmesini protesto eden gazeteciler ve aileleri açlık grevine başladı.

Kadıköy Kilise Meydanı’nda gerçekleşecek olan 2 günlük açlık grevi ile ilgili olarak ise bu gün bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kilise Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına davadan tahliye olanlar, aileler ve gazeteciler katılırken, basın açıklamasını Atılım Gazetesi yazarı tutsak Arif Çelebi’nin kardeşi Semra Çelebi yaptı. Çelebi konuşmasında, 7 buçuk yıldır tutuklu olan sosyalistlerin davalarının hala Yargıtay’ca onaylanmadığın bu anlamda da tutukluluk süresinin “uzun tutukluluk” kapsamına girdiği için tahliye edilmeleri gerektiğini belirterek Ergenekon vb davalarda tahliyeler olduğunu ancak yargının sosyalistlerin ve Kürtlerin davalarında çifte standart uyguladığını belirtti.

Ergenekon davası sanıklarının başvurularından hareketle birçok mahkeme, tutuklulukta 5 yıllık sürenin dolmuş olması ve dosyanın Yargıtay incelemesine girmemesi gerekçesiyle tahliye kararları verilirken; tutuklu gazeteciler, sosyalistler hakkında bu gerekçe baz alınmıyor, hala 10 yıllık tutukluluk durumu dayatılıyor. Ergenekon sanıklarına farklı, sosyalistlere farklı kararlar uygulayan 4. ve 5. Ağır Ceza Mahkemeleri açıkça Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranıyor” diyen Çelebi, 27 Mart günü 2. Ağır Ceza Mahkemesine avukatların yeniden itiraz edeceklerini duyurdu.

Basın açıklamasının ardından imza masası da açılan açıklama ile birlikte açlık grevine girenlerin isimleri şöyle: Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ve Arif Çelebi’nin kardeşi ve gazeteci Semra Çelebi.

haber ozgur radyo 2

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu