Emek

Yatağan’da açlık grevi başladı!

H.Merkezi: Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirmesine tepki göstererek eyleme geçen maden işçileri, Yatağan Termik Santrali önüne kurdukları çadırda açlık grevi başlattı.

Çok sayıda sendikanın da destek verdiği açlık grevinin 29 Aralık’a kadar süreceği öğrenildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişi arasından gönüllülük esasına dayanarak greve katılmak isteyenler, grev sürecini ikişer günlük periyotlar halinde dönüşümlü olarak ilerletecek. Açlık grevi 10 işçiden oluşan gruplar halinde sürdürülecek.

Maden-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik açlık grevine ilk katılanlar oldu.

 

Yatağan işçileri açlık grevine siyah bantlarla başladı!

Termik santral önünde kurulan açlık grevi çadırını ziyaret eden Maden İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, termik santraller ile kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı direnerek açlık grevine başlayan enerji ve maden işçilerine destek verdiklerini belirtti. Akçul, “Direniş sürecinde Ankara ’da son yılların en coşkulu, en disiplinli yürüyüşünü gerçekleştirdiler. O gün Meclis önünde yaptığım konuşmada, ‘ Bugün maden ve enerji işçileri olarak yüzlerce kişi geldik. Sesimizi duymazsanız, yarın birkaç bin, sonra on binler, gerekirse bir şehir, bir bölge olarak geleceğiz’ demiştim. Hükümet sesimizi duyup gereğini yapıncaya kadar, demokratik, meşru mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla yürüteceğiz” dedi.

Daha sonra açlık grevi çadırına sendika yöneticileri ile birlikte geçen işçiler, açlık grevi eylemlerini kollarına bağladıkları siyah bantla başlattılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu