GüncelManşet

Yatağan’da “işgal eylemine devam” kararı

Muğla/Yatağan: Yatağan’da termik santralin özelleştirmesine karşı başlayan direnişin, santralin devir işlemlerinin tamamlanması üzerine fiili işgal eylemine dönüşmesinin 4. gününe girildi. Santral önünde kurulan çadırlarda işçiler evlerine gitmeyerek bekleyişini sürdürüyor ve alıcı firmayı içeri sokmadan santrali kendileri çalıştırmaya devam ediyorlar.

Direnişe ziyaretler devam ederken bugün (4 Aralık) Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın Yatağan direnişçilerine destek olmak için direniş çadırına geldi.

 

Sendikacı Öztaşkın’dan “özeleştiri”

Kısa bir açıklama yapan Öztaşkın direnişçileri “Siz burada bir tarih, bir destan yazdınız” şeklinde selamlayarak başladı sözlerine. Kamu kurumlarının, işçilerin emekleriyle var olduğunu söyleyen Öztaşkın, Yatağan işçilerinin bu anlamda Türkiye işçi sınıfının yüz akı, onuru olduğunu belirtti.

Türkiye emek ve sendikal hareketinin Yatağan’a yeterince sahip çıkmadığını söyleyen Öztaşkın, “Siz direniş boyunca her şey ama her şey yaptınız, ama Türkiye sendikal hareketini, kamuoyu, bizler yeterince sahiplenmedik sizleri, ortada bir ayıp varsa o ayıp sizleri sahiplenmeyen bizlerindir” diyerek “özeleştiri” verdi. Öztaşkın Petrol-İş’in özelleştirmelere karşı çok mücadele ettiğini, esas işin, mücadelenin yeni başladığını dile getirdi.

 

İşçiler toplantı gerçekleştiriyor

Öztaşkın’ın açıklamasının ardından işçiler, basına kapalı toplantı yapmak üzerine toplantıya geçti. Hem Tes-İş hem de Maden-İş’te toplantı yapan işçiler, direnişin geleceği üzerine tartışmalar yürütüyorlar.

Maden-iş’te yapılan toplantı devam ederken, Tes-iş’in gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Görüştüğümüz işçiler ve sendikacılar; toplantının içeriğine dair ayrıntıları daha sonra yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuracaklarını söylediler. Ama içeriğe dair çeşitli başlıkları da aktardılar.

Polis saldırısı olsa da fiili işgali ve direnişi sürdürmeye kararlı olduklarını belirten işçiler, toplantıdan da bu yönlü karar çıktığını ve bu yüzden de duyarlı kamuoyunun desteğine daha fazla ihtiyaç duyduklarını söylediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu