Manşet

YDG 1. oturum sonlandı

Bu yıl 7.si Amed’de düzenlenen YDG konferansında;  ilk oturum sonuçlandı. Yoğun tartışmalarla geçen ilk oturumda; Toplumsal mücadelede YDG’nin rolü üst başlığı altında; “kitlelerin örgütlenme eğilimi” konusu tartışıldı.

İstanbul YDG’nin hazırladığı taslak metinde;  kitlelerin örgütlenme isteği, öz sorunlar, YDG’nin örgütlenme ve politika belirleme perspektifinin hangi çerçeveden ilerlemesi gerektiği üzerine tartışmalar yürüdü.

Yapılan tartışmalarda YDG’nin kitlelerin öz sorunlarına dair politikasızlığı, kitlenin sorununu kendi sorunu değilmiş gibi bir algılayışın var olduğu,  takvimsel gündemlere verilen değerin, önemli kafa yoruşun kitlelerin öz sorunlarında ortaya çıkmadığı eleştirileri yapılırken, İstanbul Üniversitesi’nde yapılan yemekhane boykotunda kitleyle iletişimimizde “sana oluyor, senin sorunun” gibi kelimelerle ortaya çıkan YDG’lilerin kendilerini sorunun içinde kendini görmeyerek yapılan müdahelenin tersine çevrilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Ayrıca yapılan sunumda geçen “kitlelerde örgütlenme isteksizliği” anlayışı da yoğun tartışmalarla mahkûm edildi. Takvimsel gündemlerle kitlelerin öz sorunlarının, ekonomik taleplerinin arasındaki bağı, sistem sorunu olarak değerlendirmek ve birbirinden ayrı tartışmamak gerektiği vurgusu yapılırken, Amed sokaklarında açlık grevi sürecinde ortaya çıkan kitlelerin sistemi tıkayan rolünün “örgütlenme isteği” açısından değerli olduğu ve bu noktada önemli olanın çelişkilerin tespitiyle kitleler arasında kurulacak bağ olduğu belirtildi.

Esas tartışmanın kitlelerde var olan örgütleme isteğini YDG’ye ve devrimci gençlik mücadelesine nasıl kanalize edileceği tartışması olduğu söylendi.

7. Konferans yoğun tartışmalarla devam ediyor. Aktarmaya devam edeceğiz…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu