Gençlik

YDG: “Gezi’den Newroz’a Direnişin Rengi İsyandır”

 

İnsanlık tarihinin ortaya çıkışından bu yana bütün zalimler iktidarlarını koruyabilmek için halklara karşı baskı, sömürü ve katliam gerçekleştirdi. Kendi geleceklerini garantilemek için her türlü yolu mubah sayan zalim yönetimler, halkların isyanından hiçbir zaman kaçamamışlardır.

Yazılan kanlı tarih, iktidarların zorbalıkları ve ezilen halkların mücadeleleriyle doludur. Ezilen halkların destansı direnişlerinden bir tanesi ise Newrozdur.

Newroz; binyıllar önce Mezopatamya’nın dağlarında yakılan isyan ateşidir. Newroz; Kürt ve Mezopotamya halklarının kurtuluş günüdür. Newroz, Demirci Kawa’nın zalim Dehak’ın hükümdarlığını sonlandırmasından bugüne değin kutlanarak gelmiştir. Her Mart’ın 21’inde yakılan ateşler, özünden hiçbir şey kaybetmeyerek günümüzün yeni Dehak’larına korku salmaktadır. Aradan geçen binyıllardan beri 21 Mart, zalim yönetimlerin altında bulunan ezilen halklara kurtuluş için umut olmuştur.

Kurulduğundan beri 90 yıllık tarihiyle “mısak-î milli” sınırları içerisinde bulunan halkımıza kan kusturan Türkiye Cumhuriyeti, ömrünü uzatmak için yeni Dehak’lar yetiştirmeye devam etmektedir.  Her türlü demokratik talebe azgınca saldıran faşist diktatörlük, Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkını gasp etmektedir.

Demirci Kawa’dan bize kalan Newroz ateşi bugün barikatlarda, serhîldanlarda ve dağlarda yanmaya hâlen devam etmektedir. Dehak’a karşı yakılan ateş bugün daha da büyüyerek faşist diktatörlüğü sarmalamıştır. Rojava’da oluşturulan Kürt yönetimi ciddi bir şekilde emperyalistlerin ve TC’nin planlarını bozarak Suriye politikasın da geri adım attırmıştır. Özerklik ilanıyla daha da telaşlanan egemenler, bölgede bulunan taşeron örgütlere daha çok destek sunmaya çalışsa da başarı elde edememektedir.

Mayıs’ın 27’sinde başlayan Gezi isyanıyla sokaklara dökülen milyonlar medyanın ve devletin iki yüzlülüğünü görüp “Yeni başlayanlar için; Kürt Sorunu” diyerek şovenizmi belli oranda yıkmıştır. Gezi isyanı sırasında, Amed Lice’de kalekollara karşı yapılan eylemde vurulan Medeni Yıldırım için tüm Türkiye’de “#DirenLice” eylemleri örgütleyerek polislerle çatışmıştır.

Bu seneki 2014 Newroz’u diğer yıllara göre daha farklı geçecektir. Gerek yerel seçimlerle aynı döneme denk gelmesi gerek çözüm sürecinin fiiline sona ermiş olması Kürt halkı için Newroz’u daha önemli kılmaktadır.

Kürt halkının faşizme karşı yükselttiği mücadelenin önemli adreslerinden olan HDP bu seçimlerde önemli bir çıkış yapacaktır.

Egemenler cephesinden ise Newroz önemli bir durak olacaktır. 17 Aralık operasyonuyla birlikte Gülen cemaatiyle girdiği kavgada müttefiksiz kalan AKP hükümeti yerel seçimlerden güçlü çıkmak için saldırılarını arttıracaktır.

Bizler açısından Newroz, faşizmden hesap sorduğumuz, halkımızın özgürlüğüne çağrı yaptığımız gün olsun.

Demirci Kawa’dan devraldığımız isyan ateşini körükleyerek ilerleyelim. Kürt halk gençliği olarak barikatlarda, alanlarda olalım.

 

Yeni Demokrat Gençlik 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu