GüncelManşet

YDG,“Üç Fidanın İzinde, Geziyle İleriye!”

 

H.Merkezi: 6 Mayıs Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilmesinin 42. yıl dönümünü anmak için Yeni Demokrat Gençlik açıklama yayınladı.

Üç Fidanın İzinde, Geziyle İleriye!”

Üç sonsuz

Yürüdüler darağacına korkusuz.

Üç yürektir

Üç can’dır Onlar..” ile başlayan açıklama, “Başkan Mao’nun başlattığı Büyük Proleter Kültür Devrimi ile dünyaya yayılan isyan dalgası dünyanın her yerine yayılarak emperyalist ve faşist iktidarlara karşı bir güç doğuruyordu. Doğudan esen kızıl rüzgârla ayaklanan gençlik kendi dinamiklerinden yeni bir kuşak yaratıyordu. Bu öylesine bir kuşak ki gelecek için hiç unutulmayacak büyük direnişlere sahne oldular. Bu gençlik daha sonra ’68 kuşağı olarak adlandırılacak ve öyle kalacaktı yarınlara. Dünya’nın her yerinde ayaklanan ’68 kuşağı Türkiye’de de sınıflar mücadelesinde ortaya çıkacak ve geleceğin seyrini değiştirecektir. Faşist iktidarlara karşı ayaklanan gençlik kendi içerisinden yeni önderlerini çıkaracaktı. Türkiye’de ise gençlik içerisinden şanlı direnişlere, işgallere ve büyük isyanlara önderlik edecek önderler çıktı.

’68 kuşağı önderlerinden kuşkusuz en önemli isimlerden ise Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’dır.

Deniz, Yusuf, Hüseyin amfilerden çıkıp fabrikalarda grevlere giden işçilerin yanında, topraksız köylülerin ağalara karşı yaptıkları isyanda, 6. Filo’nun denize dökülmesinde öğrencilerle birlikte en ön saflarda yer almışlardır. Emperyalistler 6. Filo’nun denize dökülüşünü bir daha hiç unutamayacaklardır. Çünkü Denizlerin, Yusufların ve Hüseyinlerin yani gençliğin tavrı emperyalizme karşı netti.

Ülkemizdeki yoksulluğa, zorbalığa karşı ayaklanan gençlik içerisinden Üç Fidanı ayıran en önemli olgu; militan duruşlarıdır. Denizlerin militanlığı 4 Mart 1971’de sistemleşerek THKO oldu. Üç Fidan’ın militan duruşları devlet için büyük bir korku Türkiye halkı için umut olmuştur. Faşizm kendisine karşı en ufak ses çıkartana bile polis copu, jandarma dipciği ile saldırıyorken gençliğin militan çıkışına katlederek yanıt vermiştir.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972’de darağaçlarında ölümsüzleşerek Türkiye sınıf mücadelesine adlarını yazdırdılar. 6 Mayıs şafağında Üç Fidan’ımızı katledenler onları yok edebilecekleri sandılar. Ancak Denizlerin bıraktığı devrimci miras aradan 42 yıl geçmesine rağmen halk gençliği tarafından sahiplenilmektedir.

Katliamcı devlet geleneği kuruluşundan bu yana devam etmektedir. Gezi isyanında devlet faşizmin sopasını milyonlara göstererek saldırdı. Denizlerin 68 kuşağı bugün Gezi isyanıyla yaşatıldı” ifadeleri yer alırken, “Şimdi ise yapmamız gereken geçmişimize tutunarak geleceğe yönelmek olmalıdır. Tarihimiz direniş destanlarıyla örülüdür. Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların, İbrahimlerin direnişleri faşizme boyun eğmeyişleri geleceğimize ışık tutmalıdır. Bizlere düşen görev onların açtığı yolda, onlara yakışır bir tarzda ilerlemek olmalıdır. Üç Fidan’ımıza layık olmak için 6 Mayıs’ta alanlara çıkalım hesap soralım!” sözleri ile Yeni Demokrat Gençlik 6 Mayıs günü alanlarda olmaya çağrı yaptı.  

İstanbul İçin Toplanma:

HDK Gençlik Meclisinin Çağrısıyla 18.00/ AKM Önü-Taksim

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu