GüncelManşet

YDK: “Gebze’deki kadın tutsaklardan elinizi çekin!”

H. Merkezi: Gebze M Tipi Kadın Hapishanesi’nde kadın tutsaklara yönelik saldırıyı protesto eden Yeni Demokrat Kadın, “Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC devletinin kendisidir. Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin!” diyerek açıklama yaptı.

Gebze M Tipi Hapishanesi’nde Yeni Demokrat Kadın aktivisti TKP/ML dava tutsağı kadın tutsaklara yönelik asker ve jandarma saldırısını protesto eden Yeni Demokrat Kadın, yazılı bir açıklama yaptı.

 

“Eve hapsedilemeyen kadınlar, dört duvara hapsedilmeye çalışılıyor”

Kendilerine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerine sığmayan kadınlar, örgütlenmeye ve politik özne haline gelmeye başladıkları andan itibaren devletin özel bir düşmanlığını daha kazanmışlardır. Eve hapsedemedikleri kadınları, dört duvar arasına hapsetmeye çalışmışlardır” diyen YDK, sözlerini şöyle sürdür:

Ancak kadınlar hapishane duvarlarının ardında dahi kendilerine dayatılan erkek egemenliğine baş eğmemişlerdir. Çıplak ve ‘ince’ arama yöntemleri ile tacizlere, tecavüzlere karşı çıkmışlar, tedavi sırasında askerin odada bulunarak tedaviye engel olma çabalarına geçit vermemişlerdir.

 

“Erkek jandarma aramaya katıldı”

Devletin kadın tutsaklara yönelik saldırganlığının, son olarak Gebze Kadın Hapishanesi’ndeki pratikleri ile ortaya serdiğini ifade eden YDK, “Daha önce ‘Devrimci Avukatlara Özgürlük’ yazılı kokartları taktıkları için DHKP/C davası kadın tutsaklara işkence eden Gebze Hapishanesi, bu kez Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklara işkence etmiştir” dedi.

Gebze Hapishanesi; 30 Aralık günü YDK’lı tutsak Kader Fındık’ın duruşmaya katılmak üzere hapishaneden götürülürken yapılan aramada askerleri ve ardından erkek jandarmaları da görevlendirmek istemiştir. Tutsak Fındık, bu duruma karşı çıkınca ise darp edilmiş ve zorla götürülmüştür” diyen YDK, aynı gün diğer kadın tutsaklara da işkence edildiğini şu sözlerle aktardı:

Aynı gün öğleden sonra tüm YDK’lı tutsaklar, infaz hakimliğinde görülecek duruşmaya katılmaya götürülürken yine aramaya asker katılmak istemiş ve tutsaklar bu duruma karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine gardiyan ve asker kadın tutsakları darp etmiştir.

 

“Hapishane müdürü suçu askere atıyor”

Avukatların tutsaklarla görüştüğünde olayın üzerinden bir haftadan fazla bir zaman geçmesine rağmen kadın tutsakların vücutlarının çeşitli yerlerinde halen morlukların bulunduğunu aktardığını belirten YDK, hapishane müdürü ile avukatlar arasında yapılan görüşmede, müdürün kadın tutsaklara yapılan saldırıyı kabul ettiğini; ancak suçu askere attığını ifade etti.

 

“Kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız”

Buradan kadın tutsaklara saldıranlara sesleniyoruz” diyen YDK, “Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC devletinin kendisidir. Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin” uyarısında bulundu.

Çünkü biz kadınların arasında dört duvarınızın hiçbir anlamı yoktur. Tutsaklarımıza yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasını büyütecek ve kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız” diyerek dayanışma çağrısında bulunan YDK, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili eylemler yapacağını da açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu