GüncelKadınMakaleler

YDK’dan 8 Mart açıklaması: “Dünyanın dört bir yanında mücadelemizle güçleniyoruz”

Yeni Demokrat Kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin bir açıklama yaparak kadınları 8 Mart’ta alanlara çağırdı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken kadın kurumlarından dayanışma ve mücadele mesajları gelmeye devam ediyor. 8 Mart’a ilişkin açıklama yayınlayan Yeni Demokrat Kadın(YDK), dünyanın dört bir yanında kadın mücadelesinin sürdüğünü ve 8 Mart’ta da kadınların alanda olacağını vurguladı.

Açıklamada kadınların Türkiye’de ağır bir sürecin içinden geçtiği, ataerkil-kapitalist sistem krizinin en çok kadınları etkilediği vurgulanarak şunlar söylendi:

“Ataerkil ve kapitalist sistem, içerisine saplandığı krizden çıkmanın yollarını ararken, ezilenlerin çok fazla kayıp vererek kazandığı haklarına saldırıyor.
Kazanımlara, haklara ve bir bütün yaşama yönelen bu saldırılar ezilenlerin isyan etme gerçekliğini körüklüyor.

Bunun bir sonucu olarak 8 Mart’ı isyanlar ile kadınların ateşe verdiği erkek alanlarının külleri ve dansımızın kulağımızda bıraktığı ritim ile karşılıyoruz.
Kadınların mücadelesi ve dayanışması yine erkekliği kül etmek için büyüyor, güçleniyor”

Açıklamada bu kriz koşulları altında kadınların Şili’de, Meksika’da, Lübnan’da başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde mücadelenin en önde olmasının kadınları güçlendirdiği vurgulanırken bu mücadeleye karşı erkek devletlerin saldırılarının da devam ettiği belirtildi:

“Kadınlar yan yana geliyorlar ve bu birliktelik bizleri her zaman olduğundan çok daha fazla güçlendiriyor, cesaretlendiriyor. Karşı cepheden ise kadınların dayanışmasını kırmak adına birçok saldırı gerçekleşiyor. Erkek devletin, erkek adaleti ile kadın cinayetlerini, kadın bedenine dönük saldırıları meşrulaştırması ile beraber eş başkanlık sistemine, İstanbul Sözleşmesi’ne, Rojava’daki kadın kazanımlarına, örgütlü gücümüze yönelen kapsamlı saldırılar hız kesmeden devam ediyor”

“Yaşanan krizden en çok etkilenen yine kadınlar oluyor”

Yine devletin saldırılarının başka bir boyutu olarak Yeldana Kahraman ve Nadira Kadirova’nın da AKP içindeki katillerce öldürüldüğü, Gülistan Doku’nun ise 50 günü aşkındır kaybedildiği belirtilerek devlet şiddetinin ilk olarak kadınlara yöneltildiği vurgulandı. Açıklamada devletin içerideki krizden kurtulmak adına Rojava’ya saldırdığını, bunu da bir ‘erkeklik’ gösterisi olarak sunduğunun da altı çizilirken kadınların yaşamlarının her alanında bu ‘erkekliği’ hissettikleri vurgulandı.

Açıklamada kadınlara yönelen bu çok yönlü saldırıların aynı zamanda LGBTİ+’lara yöneldiği belirtildi. LGBTİ+’ların var olmak istediği  her alanın yok edilmeye çalışıldığı vurgulanarak şunlar ifade edildi:

“LGBTİ+ hareketine yönelik saldırılar ise çok daha ağır bir tabloda seyrediyor. Hemen tüm eylem ve etkinlikleri yasaklanan LGBTİ+ hareketinin kendini var etme alanı yok edilmek isteniyor. Trans kadınlar zaten haklarının en küçük zerresine dahi ulaşmakta bin bir zorlukla mücadele ederken kriz ortamında bu mücadelelerine de ket vurulmaya çalışılıyor. Erkek egemen sitemin temsilcileri bizlerden haklarımızı almaya çalışarak, artık son raddesine gelmiş faşizmi ve sistemin krizini daha da körüklüyor. Krizin boyutu arttıkça biz kadınlara dönük saldırılar patriarkal, heteroseksist sistemin eliyle daha da boyutlanıyor.”

Açıklamada ‘Ancak bu saldırıların kadınlar nezdinde karşılığı isyan oluyor ve kadınlar dillerinde sloganlarıyla soluğu sokakta alıyorlar’ denilerek bu 8 Mart’ta da kadınların yaşamları için alanlarda olacağı belirtildi. YDK olarak 8 Mart’ta kadın dayanışmasıyla alanlarda olunacağı vurgulanan açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Biz de Yeni Demokrat Kadın olarak bu 8 Mart’ta da her zaman olduğu gibi bedenimize, yaşamımıza, emeğimize, kazanımlarımıza ve haklarımıza yönelen saldırıları kadın dayanışması ile bertaraf etmek için sokaklarda, meydanlarda olacağız.
Dünyanın dört bir yanında mücadelemizle güçleniyoruz, isyanımızı Şili’den İran’a, Arjantin’den Lübnan’a, Rojava’dan Meksika’da, İspanya’ya büyüteceğiz.

Erkekliğin yaşamımıza kast eden her görüngüsüne karşı yan yana olacak ve gücümüzü büyüterek mücadelemize devam edeceğiz.

Karşımızda küle dönmesi gereken bir patriyarka var ve biz Meksika’da yakılan ateşi erkekliğin olduğu her alana taşımaya talibiz!

Yaşasın 8 Mart

Yaşasın Kadın Dayanışması

Yeni Demokrat Kadın”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu