Güncel

“Tuzluçayır’da kapı kapı dolaşıyoruz”

 

Tuzluçayır Mahallesi muhtar adayı Yeliz Göğebakan’ın çalışmaları devam ediyor. Mahalle sorunlarının çözümüne dair halka birlikte hareket etmenin öneminden yola çıkan ve alternatif söylemleri dikkat çeken Göğebakan ile onu destekleyenler olarak Tuzluçayır’da kapı kapı dolaşıyoruz.
Afiş, pankart, broşür dağıtımı gibi görünür olma çalışmalarının yanı sıra mahalle halkını evlerinde ziyaret edip, sorunlarımıza dair sohbet ediyor ve çözüme dair tartışmalar yapıyoruz. 
Mahallemizde halk pazarı, kreş, kadınlara dönük çalışmalar, muhtarlığın rant alanı olmaması gerektiği, sistemin yozlaştırma ve çeteleştirme saldırıları gibi sorunlar hemen herkes tarafından dile getiriliyor.
Bizler de herhangi bir sorun için vaat vermenin, “şunu yapacağız, bunu halledeceğiz” yaklaşımının yanlış olduğunu söylüyor ve kesinlikle bütün sorunlarımızın çözümünün birlikte mücadele etmekten geçtiğini belirtiyoruz. 
Muhtarın ise mahalleyi iyi tanımak ve mücadeleye öncülük etmek, iradeli ve kararlı olmak gibi misyonlarının olması gerektiğini anlatıyoruz.
 
Muhtarlık halklaşmış bir mücadele yeri olmalı
Muhtarlık çalışmalarında mahalle halkının güncel sürece dair ne düşündüğünü öğrenmiş ve bunun üzerine tartışmalar yapma şansını buluyoruz. 
Son süreçte yaşanan yolsuzluk olaylarıyla ilgili Gezi’yle açığa çıkan öfkenin daha da büyüdüğünü görüyoruz. Ancak özellikle Kemalist damarın kuvvetli bir yer olduğu mahallemizdeki insanlar; ortaya çıkan bu yolsuzluk kültürünün sadece AKP’ye ait olmadığını “bizim CHP de olsa aynısını yapar, ama tabi eline yüzüne bulaştırır” diyerek ifade ediyor. 
Muhtar adayı Yeliz Göğebakan ve onu destekleyenler olarak muhtarlığı ek maaş ve çeşitli rantları kazanmanın yeri olarak değil, mahallede geçmişten bu yana gelen kültürümüzü korumanın ve sorunlarımızın çözümüne dair halklaşmış bir mücadelenin yeri olarak görüyoruz.
Yeliz Göğebakan destekçileri
 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu