GençlikGüncel

Yeni Demokrat Gençlik dergisinin 16. sayısı çıktı!

Yeni Demokrat Gençlik dergisinin 16. sayısı "Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz" şiarıyla çıktı.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) dergisinin 16. sayısı “Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz” şiarıyla çıktı. Zengin bir içerikle yeni sayıyı çıkardıklarını ifade eden YDG, kendi sitesinden yaptığı açıklamayla yeni sayıya dair şunları söyledi:

“Yeni sayımızda sizlerle buluşuyoruz. Uzun bir zaman diliminin ardından yeni sayımızı okurlarıyla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Pek çok açıdan yoğun ve ağır bir zaman diliminde olduğumuz söylenebilir. Koronavirüs pandemisi dünya halklarının yaşamını temelden etkilemeyi ve kalıcı değişikliklere zorlamayı sürdürüyor.

Egemenlerin pandemiyi ele alışı nedeniyle virüs sadece bir sağlık sorunu olmanın ötesine geçmiş durumda. Bu ele alış nedeniyle virüs ezilenler cephesinde büyük bir sağlık sorunu olmanın yanında sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan da sorun yumağına dönüştü. Dünya halkları işsizlik, açlık ve yoksulluklarla boğuşuyor.

Egemenler sermayedarlara arka çıkarken, halk yığınları ilk basamak sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Pandeminin yansımaları milyonlar nezdinde yoksulluğu büyütürken, bir avuç zenginin cebi büyüyor. Ve egemenler bu uçurumun büyümesine ses çıkarılmasın istiyor. İtiraz seslerini kısmak için her yola başvurmayı sürdürüyor.

Söz konusu çok yönlü saldırılara rağmen birçok alanda direniş var. Bu süreçte bir çok işçi direnişi açığa çıktı, kazanımla sonuçlanan ve hala devam eden direnişler var. Erkek egemen devletin ilk kadınların ve LGBTİ+’ların kazanımlarına göz dikmesine karşı kadınlar ve LGBTİ+’lar kararlı ve sürekli bir eylem içindeler. 2021’e gençlik cephesinden Boğaziçi direnişiyle girdik. Kayyum rektöre karşı öğrenci gençliğin başlattığı süreç kısa sürede birçok üniversite ve kente taşındı.

Bizde yeni sayımızda içinde bulunduğumuz politik atmosferi, egemenlerin yönelimlerini, toplumsal kesimlerin direniş odaklarını dergimize taşıdık. Bunun yanında bu sayıda Nisan ayında startını vermiş olduğumuz “Geleceği Zenginlere Yedirmeceğiz!” kampanyası kapsamında hazırlamış olduğumuz dosyamız yer alıyor.

Kurumsal anlamda yönelim ve tartışmalarımızı, politik çalışmalarımızı izleyebileceğiniz bu sayımızı okurlarımızda yazılarıyla zenginleştirdi. İyi okumalar dileriz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu