GüncelManşet

Yeni faili meçhuller için “İç Güvenlik Paketi”

İstanbul: TBMM Genel Kurulu’nda çekiçli saldırılarla görüşülmeye başlanan “İç Güvenlik Paketi”ne karşı Halkların Demokratik Kongresi(HDK) ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri bugün Tünel’den Galatasaray’a kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Faşizme karşı omuz omuza”, “Kürdîstan goristan jibo faşistan”, “Katil hırsız AKP”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları yanı sıra “AKP’ye değil halklara güvenlik, Faşizme karşı omuz omuza” pankartı açıldı.

Özgürlüklerin iktidara feda edileceği düzene geçiştir “İç Güvenlik Paketi”

Eylemde açıklamayı Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan okudu. Elvan, kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen “Polis Vazife ve Salahiyeti Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın AKP tarafından meclise sunulduğunu ve devlet terörünü yasalaştırarak hukuki dayanak oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Elvan tasarıda, Vali ve Kaymakamlara savcı ve yargıç görevlerinin verilmiş olduğunu belirterek polisin yetkisinin de arttırıldığını ifade etti. Bu tasarının hayata geçirilmesiyle birlikte yürütmenin hâkim olduğu bir diktatörlüğün kalıcılaşacağını yanı sıra bununda 2007’de yapılan değişiklikle beraber 180 kişinin ölümüne sebep olan polisin silah kullanma yetkisinin artıracağını söyledi.

Elvan konuşmasının devamında, polis teşkilatında yapılacak olan değişikliklerle diktatörlüğün ordusunun kurulacağını belirterek sapan gibi çocuk oyuncaklarının da silah sayılacağını anlattı. Yapılacak değişikliklerin, “özgürlüklerin iktidarın kamu düzenine, din ve ahlak anlayışına feda etmek” olduğunun altı çizildi.

AKP’nin gerçekleştirmeye çalıştığı yasanın var olan toplumsal kutuplaşmayı “Düşman ve düşman olmayan” olarak temel alan bir anlayış olduğu belirten Elvan, bu yasaya verilecek her kabul oyunun “Yeni yargısız infazların, gözaltında kayıpların ve işkencelerde katledilecek olanların fermanları” olduğunu ifade etti.

IMG 0402“Hırsıza hırsız, katile katil” denilir!

BHH İstanbul İl Koordinasyonu adına Emre Öztürk ise yaptığı açıklamada ise:“AKP kafasının çağın çok gerisinde” olduğunu belirtti. Ayrıca “Hırsıza hırsız, katile katil” denildiği için gözaltına alınanlara değinerek kendilerinin de dediğini belirtti.

Son olarak söz alan HDP milletvekili Levent Tüzel “Sokaklarda isyan var. Faşizm yasasını getirmek istiyor. Amaçları özgürlük değil, niyetleri sarayları korumak” dedi. Devamında “İnsan temel haklarının hiç birini akıllarından geçirmiyor” dedi. Tüzel AKP’nin “Katil, tecavüzcü ve yolsuz” ürettiğini belirterek “Bizim halktan anladığımız eşitlik ve özgürlükten anlamıyorlar” dedi. Ayrıca “hiç birimizin can güvenliğinin kalmadığını” belirten Tüzel “Bunun adının Faşizm olduğunu ve faşizmi kabul etmeyeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu