Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Kitap | 1838-1938 Yüzyılın Öyküsü Kemalizm

Yeni Kitap | 1838-1938 Yüzyılın Öyküsü Kemalizm

H.Merkezi: Nisan Yayımcılık “1838-1938 Yüzyılın Öyküsü ve Kemalizm” başlıklı yeni bir kitap çalışmasını okurlarıyla buluşturdu.

Nisan Yayımcılık Bürolarından temin edilebilecek ,Kemalizmin gelişim sürcini tarihsel arka planıyla irdeleyen kitabın içeriğine dair Nisan Yayımcılık şunları ifade etti:

“Kemalizm gerçeğini incelerken onun ideolojik, siyasal çizgisi; sınıfsal ve sosyal dayanakları temelinde incelemek gerekmektedir.

Zira gerçeklik ancak olgularda aranmalı ve buna iştirak eden bütün koşullar öznelci tutuma düşmeden irdelenmelidir.

Türk devletinin omurgası olarak Kemalizmi var eden koşullar kuşkusuz bugün de hala yansımalarını bulmaktadır. Bunu ispatlayacak birçok veri söz konusudur. Özellikle AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Kemalizm geniş çevrelerce tartışma konusu oldu.

“Siyasal İslamcı” olarak gösterilen AKP’nin yapısı, genel olarak Kemalizm “karşıtı” olduğu ileri sürüldü ve AKP karşıtlığı üzerinden Kemalist düşünce toplum içinde yeniden üretilmeye başlandı.

Aydınlar, siyasal partiler, tarafından üretilen bu düşünce farklı formasyonlarla kendisini gösterirken, tartışmaların güncelliğinden dolayı tarihin yeniden irdelenmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak gündeme gelmiştir.

Daha öncesinde Dersim Katliamı’na ilişkin önemli eserler sunmuş Cafer Demir bu kez 1838’den 1938’e kadar yüzyıllık bir tarihi incelemeye tabi tutarak Kemalizm’in köklerini inceliyor.

Oldukça kapsamlı bir çalışma yapan Demir, bu kitabında Kemalizm’e dair çeşitli tespitleri de inceleyerek eleştiriye tabi tutma amacı güdüyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu