Güncel

Yeni Yılda Tutsak Öğrencilere Kart Atıldı

İstanbul: Yeni bir yıla girdiğimiz bu gün, HDK İstanbul Gençlik Meclisi tutsak öğrencilere kart atarak arkadaşlarının hukuksuz şekilde duvar ardında tutulmasını protesto etti. Gerçekleşen basın açıklaması ile HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel’e verilen hapis cezası da kınandı.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen basın açıklamasında “Hırsızlar Mecliste Öğrenciler Hapiste”, “Gezi tutsakları serbest Bırakılsın”, “ Bijî Berxwedana Zîndana” sloganları atılırken; tutsak öğrenciler gündemi ile ilgili dövizler taşındı.

Eylemde ilk olarak eski tutuklu öğrenci İlkcan Yirmibeş konuşarak; tutsak öğrencilerle dayanışma çağrısında bulundu. Ardından da LGBTİ Bireylerden Rozi, kendi tutsaklık deneyimini anlattı. LGBTİ olarak tutsak edilenlere devletin hasta muamelesi yaptığını ve zorla piskiyatriye götürülmeye çalışıldıklarını, yine zorla tekli hücrelere konulmaya çalışıldıklarını anlatarak; ardından da “ ülkemiz zindana çevrilmiş. Gazeteciler, Avukatlar, Öğrenciler, Gezi Tutsakları tutukluyken yılbaşının bir anlamı yok”  şeklinde konuştu.

Daha sonra ise basın açıklamasını HDK  Gençlik Meclisi adına Cihan Erdal okudu.

Erdal; Gezi tutsakları AKP’nin ülkenin batısındaki bir demokrasi hareketinden korkusunun ürünü olduğunu belirterek; konuşmasında Gezi davaları ile ilgili olarak “Kırmızı fular, deniz gözlüğü, sirke, talcid, polisin yoğun gazlı müdahalesinden kaynaklı yurttaşlarnın taşımak zorunda kaldıkları gaz maskeleri soruşturmalarda ‘örgüt üyeliği’nin delili olarak sunuldu” ifadelerini kullandı.

Sebahat Tuncel’e verilen ve Yargıtay’ca onaylanan cezaya da değinen Cihan Erdal kararı “Tuncel’den korkan devlet, onu cezaevine tekrar göndererek, bizlerden, demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesinden kurtulamaz. Her fırsatta attığı tokadı gündeme getirmek isteyenler, yüzbinlerce yoksulun, kadının, emekçinin, devrimcinin, LGBTİ’nin tokadına maruz kalmak istemiyorsa, derhal bu kararın önüne geçmelidir.” şeklinde değerlendirdi.

Basın açıklamasının ardından ise tutsak öğrencilere gönderilmek için kartlar yazıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu