GüncelManşet

(Foto)Türkülerimizi Berkin için söyledik!

Kartal: Onun kapkara kaşları, artık özgürlük kuşları… Evet, 14’ünde vurulan, 15’inde ve 16 kiloya düşerek yaşamını yitiren Berkin’imizi 11 Mart günü kaybettik.

Milyonu aşan insanla birlikte uğurladık Berkin’imizi… Geçilen her sokak başı, her banka binası, her kepenk, her cadde üzeri Berkin için isyanın dile geldiği alanlar oldu. Yol boyunca pencerelerden sarkan insanlar Berkin’i son yolculuğuna uğurlamak için zafer işaretleri, sloganlar ve alkışlarla eşlik ediyordu akıp giden kitleye…

O gün kitle milyonlar olup Berkin’i yalnız bırakmadı. O gün Berkini yalnız bırakmayan kitle bugün hala Berkin için eylemler ve anma etkinlikleri yapmaya devam ediyor.

Milyonların uğurladığı Umudun Çocuğu Berkin için Kartal Partizan 22 Mart Cumartesi günü Kartal çay bahçelerinde bir anma etkinliği yaptı. Oldukça kitlesel ve coşkulu geçen etkinlik ilk Berkin’in büyük posterinin alana getirilmesi ve etrafının karanfil ve mumlarla süslemesi ile başladı. Ardından kitle hep birlikte Berkin Elvan’ın posterinin önündeki mumları Berkin’in anısı için yakarak resmi öptü.

Etkinlik daha sonra Berkin Elvan’ın hayatını ve vurulduktan sonraki mücadele azmine değinen bir konuşma ile devam etti.

Konuşmanın ardından  “Türkülerimizi Berkin için söylüyoruz” şiarı ile Berkin için türküler hep ağızdan söylendi. Grup İsyan Ateşi’nin Berkin için yazdıkları parçaları kitle hep bir ağızdan Berkin için söyledi. Berkin için söylenen parçalar sırasında birçok kişi gözyaşlarını tutmadı. Ancak bu gözyaşları yas değil, umutsuzluk, hüzün değil; öfkenin, bilincin ve mücadele azminin kararlılığının teminatıdır.

Bundandır ki bu kararlıkla gözyaşlarını tutamayanlar aynı zamanda  “Berkin Elvan, mücadeleye devam” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atarak 15 Yaşında ki Berkin’imizi katledenlere karşı nefreti bir kez daha belenmiş ve yenilenmiş oldu. Saatlerin ilerlemesi ile artan kalabalık Berkin için söylenen tüm türkülere eşlik etti. Yapılan etkinlikte göze çarpan bir diğer nokta ise. Gezi İsyanı sonrasında açığa çıkan Gençlik potansiyeli bugünde Berkin için sokaklardaydı.

 

Berkin bizim için neyi ifade ediyor?

Yapılan etkinlikte gençliğin fazla olması dikkat çekiciydi. Etkinlik sırasında birkaç gençle görüşerek Berkin’in onların için neyi ifade ettiğini sorduğumuzda aldığımız cevaplar şöyleydi; “Berkin bizlere bu ülkede gençlerin ne kadar çabuk ve kolay katledildiğini bir kaz daha gösterdi“ bir diğer cevap ise “ Gezi sürecinde biz liselilerin bir kısmı ailelerimiz korkusunu yıkıp alanlara çıktık. Ancak yine birçoğumuz hem ailelerimiz yüzünden hem de o dönemde televizyonlardan doğru bizlere gösterilen yalan yanlış bazı şeylerden sonra evlerimizde oturmayı tercih ettik. Ama Berkin’in vurulması ve sonrası biz liseli gençlerin gözlerini daha fazla açtı. Berkin’in bizlere öğrettiği bir diğer şey ise, sokaklara çıkmanın, ekmek almanın bedelinin ölüm olduğu bir ülkede yaşadığımız gerçeğidir. Berkin ölmeye hak etmedi o yaşamayı hak ediyor. Çünkü o daha 15 yaşında bir fidan…”

Ardından etkinlik “15’in de bir fidan Berkin Elvan”, “Berkin’in kalbi sokaklarda atıyor”  sloganlarını hep ağızdan haykırıldı. Ayrıca Etkinlik boyunca Berkin için yer yer şiirlerin okunmasının yanı sıra karakaşlı kara gözlü Berkin’imiz için, Gezi İsyanı’na anlatan ve başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere 70’li yılların devrimci önderlerinin resimlerinin yer aldığı bir sinevizyon gösterimi etkinlik boyunca izlendi.

Ardından Kartal’da Sokak müziği yapan gençler Berkin için türkülerini söyledi. Ardından kitle halaylar çekerek etkinliği “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları ile sonlandırdı.

 

[widgetkit id=579]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu