GüncelManşet

Katil Ahmet Şahbaz tutuklandı

 

Ankara: Gezi isyanında Kızılay Güvenpark’ta polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz’ın duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme katil Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasına karar verirken, bir sonraki mahkeme 3 Eylül’de görülecek.

Saat 10.30’da başlayan davaya Berkin Elvan’ın ailesi, Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın anneleri de katıldı. Katil Ahmet Şahbaz’ın da salonda hazır bulunduğu mahkemede, sanık avukatı davanın kapalı görülmesini talep ederken, Av. Kazım Bayraktar karşı çıktı, talep mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Sanık vekilleri, videoda bulunan kişinin Şahbaz olduğunu kabul etmeleri üzerine, katılan avukatlar fotoğraf taleplerini geri çektiler.

ÇHD Başkanı Murat Yılmaz daha öncesinde savcı Veli Dalgalı’nın hazırladığı iddianamenin bir iddianameden öte, sanık savunması olduğunu ve bununla gerçek bir mahkemenin yapılamayacağını belirtti. Yılmaz, mahkeme başkanına yönelerek, “size bir talimat geldiğini düşünmüyorum çünkü siz zaten devlet aklıyla hareket ediyorsunuz” şeklinde konuşarak mahkeme heyetini eleştirdi.

Müzakere salonunda “şüpheli” kişiler

Avukatların bir önceki mahkemede yalnızca mahkeme heyetinin girebildiği müzakere odasında 4-5 kişinin bulunduğunu, bunların zaman zaman kafalarını kapıdan çıkarıp, sanık Şahbaz’la işaretleştiğini belirtip, “Bu kişiler kimlerdir?” şeklinde heyete bir soru yönelttiler. Mahkeme Başkanı, o kişilerin Ahmet Şahbaz’ın özel korumaları olduğunu ve kendileri içeri girdiğinde onların salondan çıktığını belirtmesi üzerine salondan tepkiler yükseldi.

Davayla ilgili mütalasını veren savcı, olayın meşru müdafa olmadığını, Ahmet Şahbaz’ın “olası kasıt ile adam öldürme” suçundan yargılanmasını ve tutuklanmasını talep etti. Bir süre müzakere odasında görüşen mahkeme heyeti, görüşmelerinin ardından katilin tutuklanmasına ve bir sonraki mahkemenin 3 Eylül’e ertelenmesine karar verdi.

Kararın ardından Katil Ahmet Şahbaz’ın salondan kaçırılmasıyla salonda bulunan kitle, büyük tepki gösterdi. Gerginlik sırasında jandarma, avukatlara joplarla tekmelerle saldırdı. Salondan çıkan kitle adliye koridorlarında “Ethem Yoldaş ölümsüzdür” sloganını atarak, adliye önünde bekleyen kitleye katıldı.

İçeride dava, dışarıda eylem

Sabah saatlerinden itibaren Adliye önünde toplanan Ankara Dayanışması bileşenleri dışarıda sloganlar atarak, davanın sonuçlanmasını bekledi. Aralarında Partizan ve YDG’nin de bulunduğu kitle, içeriden çıkan aileleri ve avukatları alkışlarla sloganlarla karşıladı. Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük ve diğer Gezi şehitleri anneleri, çıkan tutuklama kararını büyük sevinç ile karşılarken, Ali İsmail’in annesi “Ayağımız uğurlu geldi, umarım devamı gelir” şeklinde konuşarak sevincini dile getirdi.

 

[widgetkit id=799] 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu