GüncelManşet

(Yenileniyor) Taksim bizimdir, korkuları onların!

İstanbul-Şişli/Okmeydanı/Beşiktaş/Saraçhane: 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayarak yüz binlerce işçi ve emekçinin bir araya gelmesine ve taleplerini haykırmasına olan tahammülsüzlüğünü ortaya seren AKP hükümeti ve kolluk güçleri sabah saatlerinden itibaren 1 Mayıs için toplanan kitleye saldırmaya ve gözaltı yapmaya başladı.

Biz de gün içerisinde yaşanan gelişmeleri sizlerle an an paylaşacağız.

Şişli/Okmeydanı

15.00
Saat 14.00 sıralarında Okmeydanı’nda TKP/ML militanlarının bir akrebi yakarak imha ettiği öğrenildi.

14.35
Gözaltına alınan 25 kişi Tülin Manço Ortaokulu’nda tutuluyor. 25 kişinin isimleri şu şekilde: Aykut Babacan, Ersin Er, Serkan Yılmaz, Aykut Er, Muharrem Çakmak, Bayram Karaduman, Gökhan Uzun, Duran Ay, Can Akın, Himmet Yıldız, Uğur Demir, Mutlu Karakoç, Bülent Çetin, Uğur Şengül, Onur Gül, Nilüfer Çelik, Bülent Aras, Erdem Barut, Doğacan Seçer, Haydar Korkmaz, Nevroz Yıldırım, Hıdır Hüngül, Mesut Aras, Doğan Sardoğan, soyadını öğrenemediğimiz Hasan. Hasan’ın polis tarafından ters kelepçe takılarak alındığı öğrenilirken yüzünden de yaralandığı gelen bilgiler arasında

14.22
Okmeydanı’nda polisin gerçek mermi ile saldırmaya başladığı öğrenildi

14.10
24 Partizan Dergisi okuru gözaltına alındı. İsmini öğrenebildiklerimiz şu şekilde: Muharrem Çakmak, Aykut Er, Nilüfer Çelik, Himmet Yıldız, Mutlu Karakoç, Mesut Aras, Bülent Aras, Gökhan Uzun.

13.20
Okmeydanı’nda polis saldırısında ETHA muhabiri Ece Şimşek’in plastik mermiyle boynundan yaralandığı öğrenildi.

12.32

Aralarında Partizan, YDK, YDG’nin de olduğu kitleye polis saldırısı gerçekleşti. İsmini öğrenemediğimiz 1 Partizan okurunun polis tarafından gözaltına alındığı öğrenilirken polis gözaltı yaparken basının görüntü almasını da silah doğrultarak engelledi.

11.48
Okmeydanı’nda bekleyen kitle barikatların başına geçerek yürüyüşe geçti.
Barikat başlarında “Biji partime TKP/ML” sloganı atılıyor.

10.40

Okmeydanı girişine konuşlanan polis kimlik sormadan arama yaparak 3 kişiyi gözaltına aldı. Basının çekim yapmasına izin verilmiyor

10.30

Partizan, ESP ve HDP saldırının ardından Okmeydanı’na toplanma çağrısı yaptı.

10.20

Darülaceze’den Piyalepaşa’ya çekilen kitleye saldırısını sürdüren polis, en az 2 kişiyi gözaltına aldı.

10.05

Partizan ve ESP kitlesi Darülaceze’de 1 Mayıs konulu pankart açarak sloganlarla toplanmaya başladı. Yaklaşık 100 kişilik kitle “Yaşasın 1 Mayıs” sloganını atarak bekleyen kitleye polis gaz bombaları ile saldırdı. Daha sonra ara sokaklara çekilen kitleye saldırısını sürdüren polisin hedef gözeterek attığı gaz bombası ve plastik mermi nedeniyle 2 foto muhabiri yaralandı.

09.30

Okmeydanı’na giden hemen hemen tüm yolları kapatan kolluk güçleri mahalle içerisinde de konuşlanmış durumda. İç Güvenlik Paketi’ni kendine rehber ve dayanak edinen polis, hiçbir gerekçesi olmadan şimdiye kadar Okmeydanı’nda 5 kişiyi gözaltına almış durumda.

Partizan, Yeni Demokrat Gençlik ve Yeni Demokrat Kitlesi de Okmeydanı’nda toplanarak pankart ve flamalarıyla yürüyüşe geçti. “Yaşasın 1 Mayıs/Bijî Yek Gulan”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganlarını atan kitle Okmeydanı’ndan çıkarak yürüyüşünü sürdürüyor.

Beşiktaş

14.50

Beşiktaş’ta kitlenin geri çekildiği ve eylemin sona erdiği öğrenildi.

14.11
Polis saldırısı nedeniyle kitle ara sokaklarda dağıldı. Ara sokaklara polisin de girdiği öğrenilirken yaralıların olduğu öğrenildi. Yaralananlar arasında Sabahat Tuncel de var.

13.50
Fulya’da çatışmalar sona erdi ancak polis arama ve gözaltı yapmaya devam ediyor.

13.10

Beşiktaş’ta kitle bekleyişini sürdürüyor. HDP heyeti de Beşiktaş’a geldi.

12.52

Polis saldırısı sırasında Partizan Dergisi okurları Murat Uçar ve Ünal Yiğit’in yaralandığı, yaralıların Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

09.45

Toplanma noktalarından biri de Beşiktaş Meydan oldu. KESK, DİSK, TTB ve TMMOB burada sabahın erken saatlerinden itibaren biraraya geldi. Burada gaz maskesi bulundurduğu gerekçesiyle 1 kişi gözaltına alınmak istedi. Ancak kitle izin vermedi.

Ayrıca Balmumcu’da yolları tutan polis ilk olarak İMC ve Özgür Gelecek muhabirlerinin basın kartlarını kabul etmeyerek, “Başbakanlık’tan onaylı sarı basın kartı olmadan geçişlerine izin vermeyeceklerini” söyledi ve engellemeye çalıştı. Gerekçe ise İç Güvenlik Paketi!

Ayrıca Limter-İş Sendikası üyesi işçileri de engellemeye çalışan polis ile işçiler arasında arbede yaşandı. Polis işçilere, “gidip Yenikapı’da miting yapmalarını” önerdi. İşçiler ise barikatı zorlayarak İskele’ye indi. Kitle halaylarla bekleyişini sürdürüyor.

Saraçhane

10.08

Saraçhane Parkı’nda toplanan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube üyesi işçiler, slogan ve halaylarla kutlama yapıyor. 1 Mayıs alanının Taksim Meydanı olduğunu belirten işçiler buraya gideceklerini ifade ediyorlar.

Taksim

09.30

Sabahın erken saatlerinden itibaren yaya ve araç trafiğine kapatılan alana sadece kimi temsil ettikleri belli olmayan Türk-İş temsilcileri, 1 Mayıs çelengi bırakarak kısa bir anma yaptı.

Polis ise bu yıl ilk kez giydiği kırmızı yelekleri ile Taksim ve İstiklal Caddesi’nde cirit atıyor.

[widgetkit id=1163]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu