Dünya

YKP (M-L) Soma için bildiri yayınladı

H.Merkezi: Soma’da yaşanan katliamın sorumlusu devlettir diyen YKP (M-L), Türk hükümeti tarafından yakılan ağıtların ve Samaras hükümetinin yardım önerisinin iki yüzlülükte sınırları olmadığını belirtti. “Çünkü halklarının yaşamlarını ve geleceğini yok eden bunların olduğunu, zorbalık ve şiddetten başka seçenekleri olmayan bunların, halklarını emperyalizme ve sermayeye kurban edenler olduğunu” belirttiği bildirinin tamamı aşağıdadır.

Katiller kapitalistler ve onların hükümetleridir!

Türkiye emekçileri ile dayanışmaya!

Sadece Türkiye işçi sınıfı değil aynı zamanda tüm dünya işçi sınıfı, bu defa Manisa-Soma madenlerinde gerçekleşen kapitalist cinayetten şok olmuştur. Tüm dünya emekçileri, kendilerini ve çocuklarını yaşatmak ve bir yevmiye için yerin derinliklerine gömülen sınıf kardeşlerine ağlamıyor sadece.

Sermayenin zenginliklerini ve karlarını artırmak için, çocuklara dahi, iş güvenliği olmadan, açlık ücretiyle, yıpratıcı ölçüde kölece çalışmayı dayatan katliamcı sermaye politikalarına öfkelidirler. Sermayeye sınır tanımazlık ve dokunulmazlık hakkı tanıyan ve işçi-köle olmayı dayatan yasalara öfkelidirler.

Manisa’da ki katliam bir kez daha, özelleştirmenin, özel sermayenin ve işverenlerin hareket özgürlüğünün ne anlama geldiğini göstermiştir. Katliam, ‘Türkiye mucizesinin’ nasıl ortaya çıktığını ve sözde ‘rekabetin’ ne olduğunu gösteriyor: Manisa’da ki madencilerin cansız bedenleri ve emekçi haklarının yıkıntısı üzerinden. İşte tamda aynı şekilde ‘faiz dışı fazla’ elde edildi!

Türk hükümetinin ‘Ağıtları’ ve Samaras hükümetinin yardım önerisi sadece öfke yaratabilir. İki yüzlülüklerinin sınırı yoktur. Çünkü halklarının yaşamlarını ve geleceğini yok eden bunlardır, zorbalık ve şiddetten başka seçenekleri olmayan bunlar, halklarını emperyalizme ve sermayeye kurban edenlerdir.

YKP (M-L), sermayeye ve onun hizmetkârı Erdoğan hükümetine karşı mücadele eden Türkiye emekçileriyle dayanışma içindedir. Sokaklarda, devlet terörüne karşı mücadele eden Komünistlere ve devrimcilere, devrimci selamlarını iletir. Emekçilerin ve bütün insanlığın, adalet ve güvenle eşit bir toplumda yaşaması için, katliamcı bir sistem olan kapitalizmin yıkılması gerekmektedir.

EMEKÇİLER MODERN KÖLELER OLMAYACAK!

GELECEK EMEĞİN OLACAK!

SINIF DAYANIŞMASI SİLAHI İLE EMPERYALİST-KAPİTALİST BARBARLIĞI YIKMAYA!

YKP (M-L) YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MARKSİST-LENİNİST)” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu