Emek

Yılgınlık yok direniş var!

Ankara: 4+4+4 eğitim sisteminin mecliste görüşüldüğü 28-29 Mart günlerinde Türkiye’nin birçok alanından bin türlü yasaklama ve baskı yöntemiyle Ankara’ya varan emekçilerin meclise yürüme iradesi, 29 Mart günü devletin polisiyle emekçilere vahşice saldırması ile son buldu!

28 Mart günü GMK Bulvarı’nda toplanıp meclise doğru yürüyüşe geçmek isteyen KESK’li, Eğitim-Sen’li emekçiler ve devrimci, demokrat kurumlar polis engelliyle karşılaştı. Gün boyu süren bekleyiş, Ankara’nın en işlek bulvarlarından olan GMK bulvarında sabah saatlerine kadar sürdü.

29 Mart günü aralarında DDSB’li emekçilerin ve YDG’lilerin de olduğu kitle erkenden tekrar toplanmaya başladı ve saat 15.00’e kadar meclise yürüyüş kararlığını gösterdi. Saat 12.30’da yapılan basın açıklamasında Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Kılıç, 4+4+4 eğitim sistemi yasa tasarısı meclisten çekilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise yaptığı konuşmasında yasa tasarısının görüşülmeye başlandığı saat 14.00’te meclis önünde bir basın açıklaması yapmak istediklerini, olası bir saldırı durumunda ise bundan kolluk güçlerinin, İçişçileri Bakanlığı’nın ve hükümetin sorumlu olacağını söyledi. Saat 15.00 sularında polisle yapılan pazarlıklar ve milletvekillerinin aracılığı da sonuç getirmeyince kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı.

Panzerlerden sıkılan yoğun su ve atılan gaz bombaları etrafı savaş alanına çevirdi. Su, gaz ve jop saldırısı sonunca onlarca kişi baygınlık geçirdi ve yaralandı. Polisin saldırısına taşlarla karşılık veren kitlenin bir kısmı Sakarya caddesine ve Kolej tarafına geçerken bir kısmı da Tandoğan’a doğru yürüyüşe geçti.

Ara sokaklarda çatışmalar sürdürülürken, Sakarya Caddesi’nde aralarında Lami Özgen’in de olduğu bir grup basın açıklaması yapıp dağılacağını belirtmesine rağmen polisin saldırısından kurtulamadı. Ayrıca polis şefinin Lami Özgen’e, alanı terk etmemesi durumunda onu çöp gibi süpüreceğini söylemesi dikkatlerden kaçmadı. Yaşanan olayların ardından şehir dışından gelen kamu emekçileri, devletin faşist yüzünün en kızgın yüzünü ve faşist AKP hükümetinin pervasızlığını tekrar görerek otobüslerle evlerine döndü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu