Dünya

Yoldaş Elias Kamaratsos Hayatını Kaybetti!

Yunanistan: Yunanistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist)’in (KKE-ML-) Polit Büro üyesi Elias Kamaratsos 2 Ocak 2014 tarihinde 69 yaşındayken yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı hayatını kaybetti.

Cenaze töreni, Yunanistan’ın Teselya bölgesi Karditsa şehrinde, yoğun bir katılımla Karditsa Merkezi İşçiler Sendikası binasında gerçekleşti. Cenaze töreninde yoldaş Elias’ın hayatı ve mücadelesine, partili yaşamına, revizyonizme, oportünizme, reformizme karşı gerçekleştirdiği mücadelelere değinen konuşmalar yapıldı.

YKP(ML) Merkez Komite adına konuşmaların yapıldığı törende, Gençlik Örgütü sorumlusu bir yoldaş, 50 yıldır birlikte mücadele içinde olduğu bir yoldaşı ve YKP(ML) temsilcisi birer konuşma yaptı. Törende TKP/ML’nin mesajının yanısıra; İngiltere, ABD ve Brezilya’dan Devrimci Organizasyon ve Parti’lerinin başsağlığı ve enternasyonal dayanışma mesajını okudu. Ayrıca Elias yoldaşın sevdiği bir şarkının sözleride törende okundu. Daha sonra mezarlığa kadar YKP(ML) flamaları ve sloganlarla yürüyüş gerçekleştirildi.

Elias’ın mücadele geçmişinin anlatıldığı törende “Elias yoldaş mesleği avukatlık olmasına rağmen bir yandan da işçi faaliyeti içinde yeraldı. İşçilerin, öğrencilerin örgütlenmesi için Selanik’te ve Atina’da yoğun çabalar sarf etti. Adanmışlığı ile, komünizmde ısrarı ile ve emektarlığı ile YKP(ML)’ye büyük değerler kazandırdı.

Ömrünü komünizm davasına adayan, 50 yıllık mücadele yaşamı boyunca hiç eksik olmayan sert karşı-devrimci rüzgarlara karşı devrimci-komünist çizgide ısrar eden, ideolojik-teorik-politik olarak komünist çizginin yılmaz savunuculuğunu yerine getirmiş bu büyük komünisti saygıyla anıyoruz.”denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu