GüncelManşet

(Yorum) Homofobik afiş, toplumsal kutuplaşma!

 

Kartal: Kartal’ın Cevizli Mahallesi’nde son süreçte homofobik içerikli afişlerle LGBTİ’ler olumsuzlanarak toplumsal kamplaşma bu kez cinsiyet eşitsizliği üzerinden körükleniyor.

73 sineması adlı sinemada erotik içerikli filmlerin gösterilmesi üzerine, sinemanın kapatılması kampanyası yürütülen mahallede, bu söylem üzerinden ise siyasi kamplaşma yaratılmaya çalışılıyor.

 

Sinemanın kapatılması için eylem

73 Sineması, Homoseksüel Fuhuş Yuvası Kapatılsın” yazılı afişlerin asıldığı mahallede, 6 Nisan günü bir grup sinema önünde bir eylem gerçekleştirerek imza kampanyası başlatırken, afişlerle ilgili soru sorduğumuz mahalle esnafları ise konu ile ilgili olarak “Özgürlük, sol dedikleri bu işte”, “İnsanların bacıları ile anneleri ile evlenmelerini istiyor bunlar” cümlelerini kullanarak AKP’nin topluma “ahlak ve edep” yaydığını savunuyorlar.

Tamirhane Merkez Camii önünde imza kampanyası sürerken, sürekli polislerin sosyalist kurumların afişlerini indirdiği halde, günlerdir afişlerin sökülmemesi bu cinsiyetçi, homofobik söylemin devletin kolluk kuvvetleri tarafından da savunulduğunu göstermektedir.

 

73 sineması“Sivrisinek küçük ama mide bulandırır”

Açıklamada ayrıca “Bu rezaletin tamamen ortadan kaldırılabilmesi için ancak semt sakinlerinin imzalarıyla topluca verilecek bir kapatılma dilekçesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle başlatmış olduğumuz imza kampanyasına katlımınız semtimizin geleceğine, gençlerimizin ahlaki yozlaşmasının önüne geçilmesine, huzurlu ve güvenli yaşam alanı idealimize yaklaşmamıza yapacağınız yatırım anlamına gelecektir” şeklinde ifadelere yer veriliyor.

 6 Nisan tarihli bu basın açıklamasında, LGBTİ’lerin sinemaya gelmelerinden mahallelinin rahatsız olması gerektiği ve LGBTİ’ler nedeni ile sinemada kavga ve cinayetlerin yaşandığı da iddia ediliyor.

Kartal’daki bu “küçük” ve “sıradan” afişler homofobi-transfobinin, nefretin “küçük” ve “sıradan” bir örneği olarak karşımıza çıksa da, görünen o ki AKP eliyle bu girişimler, toplumsal muhalefet ile özellikle AKP’ye oy veren halk kesimleri arasına nifak tohumu olarak kullanılıyor. Belki “küçük” ve “sıradan” bir olay ama unutmayın “sivrisinek de küçüktür ama mide bulandırır”!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu