GüncelManşet

YPG çeteleri temizlemeye devam ediyor

H.Merkezi: IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı tarihi direnişini sirdiren YPG güçleri adına bir açıklama yayınlayan YPG Basın Merkezi çatışmaların 79. Gününde gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Son 24 saatle ilgili bilgilerin paylaşıldığı açıklamaya göre,  Doğu Cephesinde çeteler pusuya düşürülürken Güney Cephesinde yaşanan çatışmalarda 16 çete öldürüldü, bir çete sağ yakalandı. Güney Cephesinde ayrıca bomba yüklü bir araç da YPG savaşçıları tarafından imha edildi.

YPG Basın Merkezi yaptığı açıklama ile Rakka, Minbic ve Cerablus’tan getirilen takviye güç ve silah desteğiyle saldırılarını sürdürdüğünü belirtirken YPG-YPJ güçlerinin ise eylemlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Çatışmaların Güney ve Doğu Cephelerinde yoğunlaştığını belirten YPG Basın merkezi’nin açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

– “Dün gece Doğu cephesinde, Kaniya Kurda bölgesinde sızma girişiminde bulunan bir çete grubu pusuya düşürülmüştür. Burada tespit edilebilen 3 çete üyesi öldürülmüş, diğer çeteler geri kaçmıştır. Aynı cephede gece boyunca çeşitli noktalarda kısa süreli birçok çatışma yaşanmıştır. Yaşanan bu çatışmalarda tespit edilebilen 6 çete üyesi öldürülmüştür.

-“Güneydoğu cephesinde, 48. cadde üzerinde çeteler bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı girişiminde bulunmuştur. Güçlerimizin erken müdahalesiyle araç, çetelerin toplu bulunduğu noktada uzaktan patlatılarak imha edilmiştir. Patlama ardından bu bölgede bir çatışma da yaşanmıştır. Patlamadaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilemezken, ardı sıra yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 9 çete üyesi öldürülmüştür.

-“Güney cephesinde de güçlerimiz ile çete grupları arasında birkaç noktada çatışmalar yaşanmıştır. Çatışmalarda tespit edilebilen 7 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz bu alanda çetelere ait 7 adet kaleşnikof, 25 adet kaleşnikof şarjörü, 8 el bombası, 1 dürbün, 5 raxt ve 1 çete cenazesi ele geçirmiştir.  Güçlerimiz ayrıca bir çete üyesini çatışma alanında sağ bir şekilde yakalayarak tutuklamıştır.

-“Güçlerimizin Kobanê kent merkezi dışındaki eylemleri de devam etmektedir. Dün gece Menîte köyü yolu üzerinde çete gruplarına yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylemde tespit edilebilen 2 çete üyesi öldürülmüştür.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu