GüncelManşet

YPG’den ‘Devrimci Operasyon’ açıklaması

H. Merkezi: YPG güçlerinin geçtiğimiz Ağustos ayı boyunca IŞİD terörüne karşı Rabia, Şengal ve Cezza’da sergilediği 13 günlük direnişle çetelere ağır darbeler vurmuştu. Şengal’i kuşatmak ve Cizre bölgesi üzerinde tehdit oluşturmak isteyen çeteler 3 Eylül itibarıyla bu bölgede yenilgiye uğratılarak tüm iddia ve hedefleri kırılmıştı.

Ceza direnişinden 10 gün sonra (13 Eylül) YPG, IŞİD çetelerinin Qamişlo ve Tirbespiye’ye yönelik saldırılarını örgütledikleri Qamişlo, Tirbespiye ve Til Hemis üçgeninde bulunan 19 köyden oluşan alanda ‘Devrimci Operasyon’ olarak adlandırılan bir operasyon düzenledi.  Bu alan, bazı üst düzey çete başının köyü konumunda bulunduğu gibi çeteler tarafından IŞİD kaleleri olarak adlandırılan Rihaiya ve Şermuxa Xedan köylerini de içinde barındırmaktadır. Qamişlo’ya en yakın çete üslerinin bulunduğu bu bölge daha önce de birçok saldırının örgütlendirilmesinde rol oynamıştır. Qamişlo ve Tirbespiye’de sivil can kaybıyla sonuçlanan patlamalar,  yöre halkı için kutsal anlam taşıyan Til Maruf’taki Şex Xiznewi türbesi ve camiisinin havaya uçurulması bu saldırılardan birkaçıdır.

19 köy çetelerden temizlendi

YPG Basın Merkezi tarafından yapılan bir açıklama ile duyurulan bu operasyonla, çetelerin Qamişlo ve Tirbespiye üzerindeki bu terör tehdidini ortadan kaldırmayı, düzenlemek istedikleri yeni saldırı hazırlıklarını boşa çıkarmayı ve bugüne kadar yaptığı cinayet ve katliamların hesabını sormayı amaçladıkları açıklandı.

2 gün süren ve özellikle Rihaiya, Şermuxa Cedan ve Şermuxa Ceryan köylerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı operasyonun ardından Qamişlo, Tirbespiye ve Til Hemis üçgeninde bulunan 19 köylük alan çetelerden kurtarılarak YPG tarafından özgürleştirilmiştir. Çeteler, kendileri açısından oldukça stratejik konumda bulunan ve Qamişlo ve Tirbespiye üzerindeki emellerini sürdürebilmek için bu alanda oldukça fazla ısrar etmelerine rağmen 16 Eylül sabahı itibarıyla YPG, operasyonun başarılı bir biçimde tamamlandığını açıkladı.

IŞİD, Arap sivilleri katlediyor

YPG Basın Merkezi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “DAIŞ (IŞİD) çeteleri, güçlerimizin kararlı ve şiddetli saldırı gücü karşısında kaybedeceklerini anladıklarında yenilginin öfkesini bölgede bulunan ve YPG’ye karşı savaşmayı kabul etmeyen Arap halkımızdan çıkarmak istemiştir. Bu amaçla terörist çeteler içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 11 insanımızı katliamdan geçirmiştir. Çeteler bununla da yetinmeyerek Irak ve Suriye rejimlerinden ele geçirdikleri Gırat isimli uzun menzilli füzelerle Qamişlo şehir merkezini hedefleyerek 5 insanımızı şehit düşürmüştür. YPG saldırıları karşısında hezimete uğrayan çeteler, Arap-Kürt ayırmaksızın sivil insanlarımızın evlerini yakarak, çocuk, kadın ayrımı yapmadan katlederek, füzelerle vurarak hıncını halkımızdan çıkarmak istemiştir” sözlerine yer verildi.

Yaşanan savaş sonucunda açıklanan bilançoya göre 4 savaşçı şehit düşerken, 53 çete üyesi öldürüldü. 8 çete cenazesi YPG’nin eline geçti. Bu operasyonda biri Ebubekir lakaplı olmak üzere 2 Emir ismi verilen çete başı da öldürülmüştür. Ayrıca çok sayıda silah ve cephane YPG tarafından ele geçirildi.

Halk tamamen güvende olana kadar

YPG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada son olarak “Cizire bölgesinde yaşayan tüm bileşenlerden oluşan halkımızın bilmesini isteriz ki DAIŞ terörünün halkımız ve güvenliği üzerindeki tehdidi sürdüğü müddetçe YPG’nin bölge ve halkı korumak için yürüttüğü direniş de gittikçe daha da güçlenecek, YPG savaşçılarının elleri bu kan emicilerin gırtlaklarında olacaktır” sözlerine yer verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu