Güncel

Yüksekdağ: “Asıl onlar halkların barajına takılacak”

Muş: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, seçim çalışmaları kapsamında bugün Muş’ta düzenlenen mitinde halkla buluştu. Kobanê Meydanı’nda 50 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Yüksekdağ, “Biz iktidar olduğumuzda kimse barış için, ekmek için ölmeyecek” dedi, halkların iradesiyle yeni yaşamı inşa edeceklerini belirtti.
Yüksekdağ, sabah saatlerinde yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile havaalanında karşılandı. Konvoy şehir merkezine yaklaştıkça araç sayısı arttı. Geçiş güzergâhı üzerinde toplananlar, Yüksekdağ’ı zafer işaretleri ile selamladı. Tüm kenti saran coşku Yüksekdağ’ın miting alanına ulaşmasıyla doruğa çıktı. 10 binler Yüksekdağ’ı hep birlikte “Biz’ler Meclis’e, Biz’ler HDP”, “Muş sizinle gurur duyuyor” sloganları ile karşıladı. 
Miting, Rojava devrimi başta olmak üzere, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı. Tertip komitesi adına yapılan konuşmanın ardından HDP 
il Eş Başkanları kitleyi selamladı. HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ve milletvekili adayları, alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı. Milletvekili adayları adına konuşan Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, ezilen tüm halkların omuz omuza yeni yaşama yürüdüğünü söyledi, bunun büyük bir güç olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Muş’a geldiğini ve “3-0 yapmazsanız bir daha Muş’a gelmem” dediğini hatırlatan Aslan, şu yanıtı verdi: “Evet Muş halkı 3-0 yapacak ve bir daha sen buraya gelemeyeceksin.”  
 AKP’nin çevre politikaları ile verimli toprakları olan Muş ovasını öldürdüğünü söyleyen Yıldırım, arazilerin peşkeş çekildiğini, 70 bin ağacın daha fazla kar için kökten söküldüğünü  kaydetti. Yıldırım, “Muş Ovası’nı biz yeniden canlandıracağız. Halktan gasp ettiğiniz arazileri kamulaştırıp  Muş halkına iade edeceğiz” dedi.  
Çözüm süreci ile ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP sözcülerinin yaptığı açıklamaları eleştiren Yüksekdağ, “Biz Erdoğan’ın yüzü suyu hürmetine bu süreci başlatmadık. Bizim muhatabımız barış isteyen halklardır” dedi. Yüksekdağ, “Masayı deviririz” tehditlerinin sökmeyeceğini belirterek, “Kobane’de ilk derslerini aldılar. İkincisini de 7 Haziran’da alacaklar” dedi.  
etha 20150511 yuksekdag mus 31“EVREN HESAP VERMEDEN GİTTİ, AMA SİZ KURTULAMAYACAKSINIZ”  
AKP’nin halkın inancını sahiplenecek kadar temiz olmadığını ifade eden Yüksekdağ, darbeci general Kenan Evren için yapılan düzmece yargılamayı hatırlattı, “Yargılanmadan göçüp gitmek Evren’e nasip olmuş olabilir ama size nasip olmayacak. Kenan Evren hesap vermeden gitti ama siz kurtulamayacaksınız. AKP darbeci yapıyla işbirliği içindedir ve hala darbe siyasetinden besleniyor. 7 Haziran’da darbecilere karşı kazanacağız” dedi. 

AKP’nin üç konuda Türkiye’yi birinci yaptığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ “İş cinayetleri, kadın cinayetleri ve kendi zenginini yaratmada birinci yaptı” dedi.
HDP’nin yeni yaşam ile siyasal ve ekonomik adalet sağlayacağını vurgulayan Yüksekdağ, “Biz Muş’tan 3 milletvekilini Meclis’e gönderecek, orayı güzelleştireceğiz. Muş ovasının bereketi Biz’lerle çoğalacak” dedi.
Yüksekdağ, Muş halkı tarafından alkışlarla uğurlandı. Miting, konserle devam ederken, binlerce kişi Dörtyol meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu