Güncel

(İzlenim-6) Taksim yasaklanamaz!

İşçinin, emekçinin isyan ve direniş günü olan 1 Mayıs’ın Taksim ve Kızılay’da kutlanması faşizm tarafından tekrar yasaklandı. Ama binlerce insan 1 Mayıs’ı Taksim ve Kızılay’da kutlayacağını haftalar öncesinden ilan etti.

YDG ve Partizan da İstanbul’da 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını duyurdu. Ve bu doğrultu da çalışmalarına başladı. Yeni Demokrat Gençlik olarak çalışmalar için Taksim, Kartal ve Bakırköy meydanlarını belirledik. Açtığımız stantlarda 1 Mayıs bildirilerimizle beraber “Yeni Demokrat Gençlik” dergisi ve “Özgür Gelecek” gazetesini dağıttık.

Çalışmalarımız sırasında standımıza uğrayan insanlar sık sık 1 Mayıs’ta nerede toplanacağımızı vs. sordu. İstiklal Caddesi’ndeki çalışmamızda cadde üzerindeki ara sokaklardan birisinde bulunan bir dükkanın sahibi gelerek 1 Mayıs direnişi sırasında başımıza birşey gelirse sığınmak için dükkanını kullanabileceğimizi söyleyerek bize dükkanının adresini verdi.

Tabii bizim çalışmalarımız sürerken faşist devlet de çalışmalarına başladı. Taksim’e çıkan tüm caddelere, meydanlara barikat kurarak, 39 bin polis ve 50 TOMA ile emekçilerin Taksim’e çıkmasını engellemeye çalıştı.

Bu doğrultuda 1 Mayıs günü sabah saat 6’dan itibaren ulaşım kısıtlanmaya başladı. Fakat halk yasaklara inat sabahın erken saatlerinde Taksim’e çıkan sokaklarda, meydanlarda toplanmaya başladı.

Bizler de YDG ve Partizan olarak Okmeydanı’nda toplanmaya başladık. Sabahın erken saatlerinde başlayan saldırılara karşı hemen barikat başlarına geçerek sapanlarımızla, taşlarımızla, havai fişeklerimizle direnmeye başladık. O sırada çevredeki insanlardan da “Partizanlar da iyi çatışıyor” vb. gibi sözler duyuluyordu.

İlk direnişimiz Okmeydanı hastanesinin çevresinde oldu. Kolluk kuvvetlerinin azgın ve faşist saldırılarına karşı kitle ile birlikte biz de direnişe geçtik. Bu sırada kolluk kuvvetlerinin geri çekilmesiyle kitle içerisinde kalan bir polis, kitle tarafından devrimci şiddet kullanılarak cezalandırıldı ve malzemelerine el konuldu.

Buradaki direnişten sonra YDG ve Partizan kitlesinin bir kısmı DİSK binasına çatışa çatışa gitti. DİSK binasının çevresinde Partizanlar barikat kurarak kolluk kuvvetlerine karşı direnişe geçti. En sert çatışmaların geçtiği bu alanda YDG’liler ve Partizanların direnişi burjuva medya tarafından pek gösterilmese de uluslararası medyada yer aldı.

Biz bu direnişimizle Taksim’in emekçilere yasaklanamayacağını katliamcı devletin hiçbir yasağına boyun eğmeyeceğimizi göstermiş, 2015’teki 1 Mayıs’ta da eğer Taksim yasaklanırsa bir daha orada 1 Mayıs alanı Taksim’de olacağımızı ilan etmiş olduk.

 

Marmara Üniversitesi’nden Bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu