GüncelManşet

(İzlenim) Fethiye’de ne oldu?

Muğla-Fethiye ilçesinde HDP ilçe örgütünün 9 Mart gerçekleştirmek istediği açılışta sivil faşist bir grup HDP ilçe binasına saldırdı. Bu saldırı günler öncesinden planlanmış olup sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen bu faşistler, 9 Mart sabahı pazar yerinde toplanarak HDP ilçe binasına yürümüştür.

Yürüyüş esnasında polis hiçbir güvenlik önlemi almazken, grup HDP ilçe binasına önüne kadar gelebilmiş, ırkçı sloganlar atarak Fethiye HDP ilçe binasına taşlı sopalı saldırı gerçekleştirmiştir.

Sözde Fethiye’nin yetkilileri “Bu HDP bayrağını indirmek benim boynumun borcudur” diyerek itfaiyenin getirtip HDP tabelasını sökmüş yerine Türk bayrağı asmıştır. Provokatörlerin “PKK’liler Fethiye’yi basacaklar”, “Yola PKK bayrağı diktiler” söylemleriyle ortalığı daha da kızıştırdığı Fethiye’de akşam saatlerinde ise Kürtlerin işyerlerine zarar vererek “Ya burayı terk edersiniz ya da işyerinizi yağmalarız” tehdidinde bulunmuşlardı.

Polisin gelmesiyle faşist grup daha da azıtmış, gemi azıya almış ve işyerlerini taşlayıp hasar vermişlerdir. Bu gruba polisin sözde TOMA ve gaz fişekleriyle müdahale etmesinin ardından çatışma çıkmıştır.

 

Fethiye’de ırkçı “dik duruş”!

Tehditler nedeniyle bazı aileler Fethiye’yi terk etmek zorunda kalmışlardır.1992 yılında da Kürtlere dönük kapsamlı bir ırkçı-faşist saldırı sırasında birçok Kürdün işyerlerine zarar verilip ve Kürtler darp edilmişti. Bu saldırından sonra da birçok Kürt aile Fethiye’den taşınmak zorunda kalmıştır.

9 Mart günü gerçekleşen faşist saldırının ardından utanmaz-arlanmaz ırkçılar; bu saldırıyı destekleyen ortak bir basın açıklaması yapmışlardır. Başta Atatürkçü Düşünce Derneği, Fethiyespor Kulubü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği olmak üzere yapılan açıklamada şöyle denilmiştir:

Son günlerde ilçemizde yaşanan üzücü olaylar hepimizi derinden etkilemektedir. Bu olayları üzülerek takip etmekteyiz. Beş kazalı olmak yürekli insanların yiğit, mert, vatansever, milletine, ülkesine, bayrağına ve Cumhuriyetine sahip çıkan insanların memleketidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin cennet köşelerinden olan Fethiye’miz din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin huzur içinde yaşanan bir yerdir. Pazar günü ilçemiz merkezinde terör yanlısı ve destekçisi olduğu iddia edilen bir siyasi parti açılışı duyumlarına tepki amaçlı toplanan vatandaşlar, yerel otoritelerin kararı ile olayların daha da büyümemesi amacı ile parti tabelası indirilmiş ve kalabalığın sakinleşerek dağılması sağlanmıştır. Bu olayda Fethiye’nin teröre ve terör örgütü savunucularına karşı sergilediği dik duruş örneği bir kez daha gösterilmiştir.

Görünen o ki, yapılan eylem bölgedeki tüm faşist grupların onayı ile gerçekleşmiştir. Gene görünen o ki, ırkçı-faşist saldırılara karşı durmadıkça, kanımızdan Kürt ulusuna yönelik zehirli şoven kanı akıtmadıkça devrimcilik bir yana demokratlık, ilericilik bile tartışılır hale gelecektir.

Biz artık “hassas vatandaşların hassasiyetlerine” göz yummak istemiyor ve herkesi HDP ile ırkçı saldırılara karşı, şovenizme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz.

 

Fethiye’den bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu