Güncel

(İzlenim) Umudun çocuğu Berkin sen hep bizimle olacaksın

Berkin Elvan’ın cenazesi töreni sırasında Osmanbey’deki saldırıyı öğrenen Partizancılar, Feriköy Mezarlığı’ndan ayrılarak Taksim’e yöneldi. Kurtuluş üzerinden ara sokaklardan Taksim’e yönelen Partizancılar, Halk Cephesi militanlarıyla birlikte Divan Otel yakınlarında Halaskargazi Caddesi’ne çıktılar. Meydana doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi otele yaklaştığı esnada park halindeki belediye otobüslerinin arkasına saklanarak kitleye saldırıya hazırlanan polisleri fark etti. Bu esnada Partizancılar polise havai fişekli saldırıda bulunarak polisleri sıkıştırdılar. Polisin gazlı saldırısını ardından ara sokaklara çekilen kitle iki kez daha polis barikatını zorladıktan sonra, alınan bilgilere göre buradan çekilerek Kurtuluş’a geçti.

Aynı esnada Kurtuluş’ta da yine Partizan’ın, Halk Cephesi’nin içerisinde olduğu kitle polisle çatışma halindeydi. Kurtuluş’ta da bir süre barikat başında çatışan Partizancılar, Halk Bankası’nın da dağıtıldığı cadde üzerinde her tarafı yazılamalarla donattılar.

Kurtuluş’ta birçok cadde ve sokakta TKP/ML TİKKO ve TMLGB yazılamaları dikkat çekerken, çatışmalar boyunca yoğun bir biçimde de yine TKP/ML militanlarının sloganları yükselmekteydi.

Sabahtan itibaren cenaze töreniyle başlayan yoğunluk nedeniyle kitlenin yorgunluğu ve daha Şişli’deyken başlayan saldırı nedeniyle kitlenin daha erken dağıldığı gözlemlense de devrimci mahallelere geçilerek direniş sürdürüldü.    

Bir Özgür Gelecek Okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu