Güncel

(İzlenim)15 yaşında bir fidan: Berkin Elvan

 

Geçtiğimiz Mayıs ayının sonu itibariyle halkın sokaklara, meydanlara dökülmesiyle can bulan Gezi sürecinde başına gaz kapsülü gelmesi sonucu 269 gündür yaşama tutunmak için direnen Berkin Elvan 11 Mart günü hayatını kaybetti-katledildi. Devletin baskı, sindirme ve imha politikaları halkın üzerinde yıllardır farklı biçimlerde ve yoğunlukta kendini gösterirken Gezi İsyanında tüm ağırlığıyla kendini var etmiş, faşizm tarihine yine kanlı katliamlar yazmıştır.7 genci katleden devlet listesine 11 Mart günü 15 yaşında bir çocuğu, Berkin’i eklemiştir.

Ancak biz biliyoruz ki Berkin ne ilk çocuktur katledilen ne de son olacaktır.9 yaşındaki Ceylan Önkol’u havan topuyla, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın bedenine yaşından büyük sayıda kurşun sıkarak katleden devletin son katlidir Berkin Elvan.

Bu anlamda, bedeninden ağır tabutuyla uğurlarken Berkin’i, halkın öfkesinin sel olup aktığı yer oldu Okmeydanı ve Şişli.

12 Mart günü metrobüsten inerek adeta doğal bir kortej oluşturup Okmeydanı Cemevi’ne giden halk önce yüzlerdi, sonra binler oldu ve yüz binleri buldu. Aynı tabloyu Şişli için de çizmek mümkün, Şişli camisi önünde toplanan binler Okmeydanı’ndan yürüyüşle gelen halkla buluşunca faşizme karşı omuz omuza sloganı hayat buldu meydanlarda.

269 gündür “Yeter ki uyan Berkin, ekmek almaya biz gideriz” diyen halk tarafından Berkin için siyah kurdeleli ekmekler getirildi. Belediye otobüsleri de dahil olmak üzere yoldan geçen bütün araçlar Berkin için çaldı kornalarını. Herkesin yüzünde bir hüzün vardı belki, ama bu hüzün ayrıca öfkeye dönüşüyor, Berkin’lerin hesabının sorulacağından kimsede kuşku bırakmıyordu. Berkin misketleriyle toprağa verilirken halk hep bir ağızdan “Katil devlet hesap verecek” derken Şişli tarafında devlet aldığı canlara doymadığından olacak ki, Taksim’e yürümeye çalışan kitleye saldırdı yine gazıyla, plastik mermisiyle, copuyla.Gezi İsyanıyla beraber korkularından sıyrılarak alanları dolduran ve barikatlarda çatışan halk Şişli’de de iradesini ortaya koyarak barikat başlarında direndi, devlete karşı öfke pratikte can buldu.

Sistemin tüm partilerinin seçim bayraklarının bir bir indirilmesi halkın artık bir alternatifinin olduğunun farkındalığına ulaşmasının tezahürü olmuştur. Kendi gücünün farkına varan halk Berkin nezdinde sisteme karşı öfkesini barikat başlarında direnerek göstermiştir. Tıpkı Gezi sürecinde olduğu gibi bir kez daha kitleler bizlere onlardan çok şey öğreneceğimizi göstermiştir.

12 Mart günü oluşan tablo, halkın bu meydanlarda daha çok var olacağını ve direneceğini, sistemin çarkını istediği gibi döndüremeyeceğini göstermektedir.    

                                                                                                                                                         Bir ÖG okuru

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu