Güncel

(İzlenim/foto)Beşiktaş’ta Berkin Elvan Öğrenci Evi Açıldı

Beşiktaş İlhan sokakta gençler Berkin Elvan’ı unutturmamak için 96 yılında satılan ve 50 yıldır boş duran tarihi bir evi işgal ederek Berkin Elvan öğrenci evi yaptılar.

Özgür Gelecek gazetesi olarak bizde öğrenci evine misafir olduk. Gezi isyanında polisin attığı biber gazı kapsülü ile hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı, gençler okullarda ve sokaklarda yaşatıyor. Gezi’den bu yana sokakları terk etmemekte kararlı olan gençler ders boykotları rektörlük ve okul işgalleri gibi her gün günceli taşıyan eylemler yapıyorlar.

Beşiktaş İlhan Sokak’ta, üç katlı yaklaşık olarak 50 senedir bir çivi dahi çakılmamış buram buram tarih kokan bir ev. Önceden bu evi güzelleştiren tarihi dokusu iken şu anda aldığı isimle ve içeriği ile bütün mahallenin ve hatta binlerce insanın odak noktası haline geldi. Gezi isyanından sonra sembolleşen Beşiktaş’ta Berkin’i yaşatmak ve aynı zamanda da kendi yaşam alanlarını yaratmak için gençler Berkin Elvan öğrenci evi açtılar.

Bu gün biz de Berkin Elvan Öğrenci evini ziyarete gittik. Öğrenci evine ilk gittiğimiz de gençlerin kapıda sıcacık çayı ve sohbetleri karşıladı bizi. Sıcacık çayımızla geliştirdiğimiz sohbetlere mahalle sakinleri de eşlik etti. Öğrenciler, en azından kendi mahallelerinde kültürel yozlaşmayı engellemek ve kendi yaşam alanlarını yaratmak için böyle gençlik evlerine ihtiyaç olduğundan bahsettiler. Gençler orada ki ileriye dönük planlarını anlatırken, “ Biz dayanışmayı büyütüp, burada gençlerle kendimiz bir şeyler üreterek kolektifi örmeye çalışıyoruz. Kütüphane köşelerimiz olacak gençlerin gelip politika tartıştıkları kitap okudukları bir yer olsun istiyoruz. Sadece gençlere değil aynı zamanda mahalle sakinleri de gelebilsin çok geniş bir kesime hitap etmek istiyoruz. Bizler Berkin Elvan’dan aldığımız direniş ruhu ile durmadan ileri yürüyeceğiz”, tanıdık öğretmenler vasıtası ile bu eksikleri gidermeye çalıştıklarını anlattılar.

İnternet ortamı egemenlerin aleyhine işlediği ve gençlerin eylemleri sanal alem üzerinden örgütlediği için sansür gibi yasalarla engellemeye çalışsa da nafile. Öğrenciler açtıkları site üzerinden dayanışmaya diğer illerden hatta yurt dışından dahi yardım etmek isteyenlerin olduğunu anlatırken ki mutlulukları görülmeye değerdi. Olası faşist saldırılara karşılık önlem olsun diye Berkin Öğrenci evinde nöbetler tutuluyor mahalle sakinleri de nöbetlerin bir parçası oluyor yemekleri ve sıcacık sohbetleri ile.

Mahalle sakinleri gençlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir birleri ile yarışıyorlar. Gençlerin kurmak istedikleri kolektifin bir parçası olan mahalledeki kadınlar inanılmaz sahiplenmiş durumdalar Berkin Elvan öğrenci evini. Aslında gençler örmek istedikleri kollektivizim’i daha çok yeni olmasına rağmen bir parçasını oluşturmuşlardı bile.

Not, Berkin Elvan Öğrenci evinin bol sayıda kitap,dergi, birde orada gece beklerken üşümemeleri için battaniye ye ihtiyaçları var.

[widgetkit id=566]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu