Güncel

İzmir Alevi Bileşenleri; “#diren Uğur yanındayız!”

 

İzmir: İzmir Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, Liseli Dev-Genç’in Soma ve Berkin için başlattığı adalet nöbetinde bugün gerçekleşen polis saldırısını protesto ederek, saldırı sonucu ağır yaralanan Uğur kurt’un yanında olduklarını belirten bir açıklama yaptı. 

Bir çok federasyon bileşenkleri, Konak YKM önünde saat 18.30’da bir araya gelerek polisin gerçek mermi kullanarak yaraladığı Uğur Kurt’un yanında olduklarını belirterek, yaşanan polis saldırısı protesto etti.

Dernek bileşenleri “Elinizi çocuklarımızın üzerinde çekin, bir gider bin geliriz” vb yazılı pankartlar açarak “Katil devlet hesap verecek”, “Diren Uğur İzmir seninle”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Karolsun AKP diktatörlüğü” vb sloganlar atarak Konak Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Konak meydanında adeta sivil ve çevik polis ablukası dikkat çekiciyken, kitle Kemeraltı girişinde basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşünü sonlandırdı.

Kitle adına  basın açıklamasını Mustafa Aslan okudu.

Aslan, Gezi’ye katılan Alevi kitlesine dikkat çekerek, Alevilerin devlet tarafından yıllardır katledildiğine vurgu yaptı.

Sabah saatlerinde Uğur kurt’un Okmeydanı Cemevi önünde cenaze töreni için bulunduğunu sırada polisİn kurşunu ile vurulduğuna dikkat çeken Aslan, “Aleviler, katledilenin Alevi olması,      Sünni olması, ezidi olması, Ezidi olması, süryani olması, Yahudi, Hristiyan veya dinli- dinsiz olmasına bamadan yapılan katliamlara karşuı duruşunu sergilemiş, dayanışmasını eksik etmemiştir” şeklinde sürdürdü.

Aslan, sürece sahip çıkacaklarını dile getirerek ötekileştirilen tüm herkesin acılarını kendi acıları olarak gördüklerini belirterek açıklmalarını sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu