Güncel

(foto) İzmir Berkin’i uğurluyor!

 İzmir: Dün yaşamını yitiren ve yıldızlara uğurlanan Berkin Elvan bugün İstanbul’da son yolculuğuna uğurlanırken İzmir de “Berkin Elvan ölümsüzdür” diye haykırdı.  

Sendikaların Berkin için iş bırakma eyleminden hemen önce Şirinyer Anadolu Lisesi öğrencileri okullarını boykot ederek burada oturma eylemi başlattı. Öğrenciler “Berkin Elvan ölümsüzdür” şeklinde öfkeli sloganlar atarken Berkin’in resimleri ile taşıdı. Öğrenciler daha sonra burada bir basın açıklamasını okudu ve diğer eyleme katıldı.

Her yerde bir günlük iş bırakan KESK, DİSK, TMMOB’un çağrısıyla İzmir iş bıraktı.

İzmir Emek ve Demokrasi güçleri olarak yapılan çağrı ile Eski Sümerbank Meydanında toplanan kitle burada “Hükümet istifa”, “Berkin Elvan ölümsüz”, Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını haykırdı. Berkin’in Okmeydanı’nda cenazesinin alınması sırasında berkin için saygı duruşuna durdu.

Emek ve demokrasi Güçleri olarak okunan basın metninde, Berkin’in ölümün herkesi yasa boğduğunu, aynı zaman Berkin’i katledenlere karşı büyük bir öfkeye neden olduğu belirtildi. Okunan metinde, “Biz diyoruz ki çocuklar uyurken susulur ölürken değil” diyerek susmayacakları belirtildi.

Açıklamada dün azgınca yapılan saldırıyı kınadıklarını, daha önce hiç görülmedik bir saldırı yapıldığını belirterek, başta İzmir Valisi olmak üzere, İzmir Emniyet müdürü, İç İşleri Bakanı’nı, polise emri veren Başbakan istifaya çağırılarak sonlandırıldı.

Kitleye polis saldırısı

Ardından yüzlerce kişi Konak Saat Kulesine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada polis tarafından dün olduğunu gibi uyarı yapılmadan TOMA’larla kitlenin önü kesilerek tazikli su ve biber gazı ile saldırıya geçti.

Kitle polis saldırısına taşlarla karşılık verdi. Bir süre devam eden çatışmada kitlenin bir kısmı Büyük Şehir Belediye Binasının içine sığındı. Daha sonra sendika temsilciler ile polis arasında yapılan görüşmenin ardından kitle saat Kulesine doğru yürüyüşe geçti. Burada sloganlar eşliğinde oturma eylemine başladı.

Oturma eylemi devam ediyor.

[widgetkit id=538]

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu