Güncel

İzmir Sokaklarında Dinmeyen Halk Öfkesi…

 

İzmir: Partizan ve YDG’nin de aralarında bulunduğu birçok devrimci demokrat kurumun çağrısıyla dün saat 19.00’da İzmir halkı Sevinç pastanesi önünde toparlandı. Uzun bir süre oturma eylemi yapan kitle valiliğe yürüme kararı aldı. Daha sonra valiliğe doğru yürüyüşe başlayan kitle sık sık “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak, Katil devlet hesap verecek” sloganlarını haykırdı.

Cumhuriyet meydanında yolu kesen çevik ve TOMA’lar ikaz etmeden saldırıya başladılar. Polisin saldırısıyla havai fişek, taş ve sapanlarla karşılık veren kitle Sevinç pastanesi ve Kıbrıs şeritlerine doğru geri çekildi. Yapılan saldırıda 4 ESP’li gözaltına alındı.

Daha sonra Sevinç pastanesi önünde barikat kurmaya başlayan kitleye Partizancılar “İbo, Haydar, Zülfikar-Namludadır iktidar”. “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Diren kazan Partizan” sloganlarıyla barikata omuz verdi.

Alsancak ara sokaklarını saran çevik, sivil, akrep ve TOMA’lar saldırıya başladı. Burada kitlenin etrafını sararak saldıran polis aralarında YDG okuru Tuberk Baş’ın olduğu onlarca kişiyi döverek gözaltına aldı. Alsancak İskeleye çekilen kitleye sahilden tekrar saldırı yapıldı. Öfkeli kitle sloganlarla polise tepki gösterdi.

Burada da döverek gözaltı yapan polis kitlenin kararlılığı karşısında yanaşamadan geri çekildi. Polisin geri çekilmesiyle peşinden yuhalayarak giden kitleye polis küfür ederek Sevgi yoluna geçti.

 Burada da gözaltı yapan polis, tepki gösteren herkesi döverek gözaltına aldı. Bu esnada çekim yapan Özgür Gelecek doğal muhabirine polis saldırdı. Fişlemelerin had safhaya ulaştığı bu ülkede Özgür Gelecek doğal muhabirini tanıyan bir polisin “sen gel bakalım” demesiyle etrafı saldırıldı. Bir süre tekmelenen doğal muhabir “senle hesaplaşacağız” denilerek bırakıldı. Burada da 22 gözaltı yapan polis kitleyi dağıtamadan geri çekildi.

Tekrar Sevinç pastanesi önüne toplanan kitle barikat kurarak ateş yaktı. Torpil ve ses bombası patlattı. Uzun bir bekleyişten sonra 3 TOMA,1 akrep ve yüzlerce çevik ve sivil polisin saldırısıyla çatışma başladı. Gece yarısına kadar kitleyi dağıtmaya çalışan polis her gördüğünü gözaltına almaya başladı. Kitlenin kararlılığı karşılığında çılgına dönen polis 4’ü çocuk, toplam 60’a yakın gözaltı yaptı.

[widgetkit id=682]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu