Güncel

İzmir’de 1 Mayıs

İzmir: 1 Mayıs günü pek çok yerde eylemler, mitingler gerçekleşirken saldırılar oldu ve karşılık olarak direnişlerle cevap verildi.

Taksim’de erken saatlerde başlayan eylemlere göre İzmir’de önce Gündoğdu’da miting yapıldı ardından Basmane’ye yüründü. Basmane’ye varmadan polis kitle saldırdı.

Sümerbank ve Basmane olmak üzere iki koldan Gündoğdu’ya yapılan yürüyüşlerde binlerce kişi 1 Mayıs’ta alanlara çıktı.

İzmir’de iki ana koldan yapılan 1 Mayıs yürüyüş güzergâhları ve ”1 Mayıs tertip komitesi” tarafından düzenlenen eylem esasta biraz karışıktı. Tertip Komitesi’nde Türk-İş’in yer almasının yanı sıra Gündoğdu alanında İstiklal Marşı’nın okunması başka bir olumsuzluk olarak okunabilir.

Faşist karakterli İP, TBG, Eğitim-İş gibi pek çok kurum önce Basmane olarak toplanmalarını gösterirken, son günde hemen hepsi yer değişikliği yaptı, ancak Gündoğdu’ya gelenler arasında oldu. Bu kesimler Gündoğdu Meydanına diğer pek çok kurumdan önce gelerek “kutlamalarını” yaptıktan sonra alandan ayrıldı. TKP ise her zamanki gibi tek başına farklı yerlerde toplanma vererek “kutlama” yaptıktan sonra alandan ayrıldı.

Basmane ve Sümerbank’ta toplanan ve içlerinde devrimci, demokrat, ilerici kurum ise Taksim’de yapılan saldırıyı protesto etmek amaçlı Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitingden sonra Basmane’ye doğru yürüyüşe geçti.

HDK/HDP ise Basmane’de toplanan kurumlar arasında yer aldı.

Basmane’de toplanan pek çok kurum Gündoğru’ya farklı güzergâhlar kullanarak ulaştı.farklı caddeler, sokaklar kullanması nedeniyle, kitlenin kesiştiği noktalarda karışıklığa ve beklemelere neden oldu.

Partizan ve YDG kitlesinden coşkulu katılım

Partizan ve YDG’nin içinde HDK bileşenleriyle birlikte aynı güzergâhı kullandı.

Partizan “Gezi’de tutuştu isyan, faşizme karşı ayaklan” yazılı ve Kaypakkaya’nı resminin olduğu dev pankartla katılırken, YDG “Umutla yarınlara koşuyoruz” yazılı ve Berkin Elvan resmi çizili pankartla katıldı. YDG sık sık Berkin Elvan’ı anan sloganları haykırdı.

Partizan yürüyüş boyunca sık sık Taksim’i protesto eden sloganlar atmasının yanı sıra “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar”, Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Beşler yaşıyor kavga sürüyor” vb sloganlar atıldı. Bu sloganların yanı sıra kitle içinden “İbrahim’den Mehmet’e selam olsun partiye” şeklinde sloganlarda yükseldi. ydg nizmir2014

Partizan kitlesinin coşkulu olduğu gözlemlenirken, YDG kitlesinde ise liselerden katılımın oldukça güçlü olduğu görüldü.

Basmane’ye yürüyüş engellendi

Gündoğdu’ya varan kitle ardından taksim’de devam eden saldırıları protesto etmek için Basmane’ye yürüme kararı alındı. KESK ve DİSK’in de çağrı yaptığı Basmane yürüyüşüne Partizan’ında içinde olduğu HDK bileşenleri de katıldı.

Sloganlar eşliğinde Basmane’ye varmak üzere olan kitlenin önü polis tarafından kesildi. Burada bir süre görüşmeler yapılırken kitle oturma eylemi başlattı, görüşmelerden bir sonuç alınamayınca polis kitleye tazikli su ile saldırıya geçti. Kitle polise taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar başlarken sabah saatlerinden beri polise “havadan destek” veren helikopter aracılığıyla ara sokaklara çekilen kitleye sivillerden tarafından gözaltı yapılmaya başlandı. İlk saldırı sırasından onlarca kişi yaka paça gözaltına alınırken, bu “işlem” eylemin bitmesinin ardında kafelerde oturan, evlerine gitmek üzere yürüyen kişiler siviller tarafından gözaltına alınmaya başlandı.

YDG ve Özgür Gelecek okurları da gözaltına alındı

Eylemin sona ermesinden sonra bir kafede oturan YDG ve Özgür Gelecek okurları da sivil polisler tarafından gözaltına alındı. YDG okurlarının sık sık “her yer Taksim her yer direniş” vb sloganlar attığı görüldü.

Toplan 40’tan fazla kişinin gözaltına alındı ve bunlar arasında KESK Şubelerinde yönetici olan 4 kişinin de olduğu beliritildi.

Gözaltına alınanların hepsi gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu