Güncel

İzmir’de 1 Mayıs çalışmalarına engelleme

İzmir: Her fırsatta emekçi halka saldıran egemenler ve kolluk güçlerinin saldırıları bu 1 Mayıs’ta da hızını artırarak devam ediyor.

Devlet, 1 Mayıs’ın resmi tatil günü olmasına rağmen gayri-meşru yöntemlerle 1 Mayıs çalışmalarına saldırarak, 1 Mayısın kitlesel ve coşkulu bir şekilde gezmesini engellemek istiyor.

Bunun bir uygulaması da Menemen ve Manisa’nın ardından şimdi de İzmir’de uygulandı. Sabah saatlerinde İzmir Konak-Kemeraltı bölgesinde afiş çalışması yapan Partizan okurları engellenmek istendi.

Afiş yapan arkadaşlarımız önce polis tarafından durdurularak, afiş yapmanın yasak olduğu iddiasıyla gözaltına alınmak istendiler. İdari para cezası kesmek için karakola götürmek isteyen polise karşı tutanağın sokakta kesilmesini isteyen okurlarımız polisin dayatmalarına karşı karakola gitmedi.

Partizan okurlarının bu tavrı karşısında acizleşen polis, arkadaşlarımızın fotoğrafını çekerek fişlemeye çalıştı. Duruma karşı tavır gösteren okurlarımızın, polisin fotoğraf çekme hakkının olmadığını, bunun direkt bir fişleme olduğunu ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını belirttiler.

Yaptığı şeyin yasal ve meşru olmadığını fark eden polis acizleşerek karakoldan ekip istedi ve basit bir idari para cezası için birçok polis geldi. Keyfi uygulamalarına devam eden polisler arkadaşlarımızı saatlerce orada tutarak Partizan 1 Mayıs çalışmasına engel olmak istediler.

Tehdit etmeyi unutmayan polisler “afiş yapmaya devam edersek, bu yaptırımların katlanarak artacağını” söyledi. Israrla karakola götürmek isteyen polise karşı karakola gitmeyen okurlarımız, fotoğraf çekme olayı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek bu tür uygulamaların 1 mayıs partizan çalışmalarını engelleyemeyeceğini çalışmalarını artırarak devam edeceklerini belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu