Kadın

İzmir’de 8 Mart çalışmaları

 

İzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yaklaşırken bizlerde çalışmalarımızı hızlandırdık.

“Şiddetten, tacizden, tecavüzden ayrımcılıktan arınmış sokaklar, fabrikalar, kentler istiyoruz” şiarıyla başlattığımız bu 8 Mart’taki çalışmalarımız İzmir’de devam ediyor.

İzmir Narlıdere’de kadınlarla bir araya gelerek 8 Mart üzerine sohbet ettik.

Narlıdere Dersim Dernekleri’nde yaptığımız etkinlikte 8 Mart’ın tarihi, yaşadığımız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm yöntemleri üzerine tartışmalar yürüttük. Tartışmalardan sonra YDK’nın emek üzerine daha önce hazırladığı bir sinevizyonu da izledik.

Sohbet ortamında geçen tartışmalarımızda öncelikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün tarihine dair kısa bir yazı okuduktan sonra, bugünün bir mücadele günü olduğu, biz kadınlara bırakılan önemli bir değer olduğu vurgusu yapıldı.

Yazının okunmasından sonra kadınlar pek çok yerde ayrımcılığa maruz kaldıklarını, bunun kız çocuklarına yapılan ayrımcı davranışlarla başladığını dile getirdi. Burada bilincin, değişimin bizlerden başlaması gerektiği üzerine duruldu. Katılan kadınlar evdeki emeklerinin yok sayıldığını, çalıştıkları halde eşleri ya da evdeki herhangi bir erkek tarafından görülmediğini ve çalışan kadınlar olsalar da evde tekrar çalıştıklarını yani iki kat fazla çalışmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Tartışmalar sırasında toplumsal baskılardan, rollerden sıyrılmanın kolay olmadığı belirtildi. Çözüme dair sık sık kadın dayanışmasının, birlikteliğinin önemli olduğu vurgusu yapıldı. Bazı kadınlar kendilerinin “bilinçli” olduğunu düşündüklerini, bu bilinci diğer kadın kitlelerine götürmenin öneminden bahsetti.

Etkinlikte kadınlar sık sık  evde yaşadığı baskıları, şiddeti örnek vererek, kadınların sorunlarının ne kadar benzer olduğunu ortaya koydu.

Tartışmaların ardından emek konulu sinevizyon gösterimi yapıldı, sinevizyondan sonra tartışma bir süre daha devam ettikten sonra etkinliğimiz sona erdi.

Şiarımızı afişlerle mahalleye taşıdık

Etkinliğimizin sona ermesinden sonra Çatalkaya mahallesine “Emeğimiz, bedenimiz, özgürlüğümüz için 8 Mart’ta alanlara! Şiddetten, tacizden, tecavüzden ayrımcılıktan sarınmış sokaklar, fabrikalar, kentler istiyoruz” şiarlı afişlerimizi yaptık. Afişleri asarken diğer taraftan da 8 Mart bildirilerimizi mahalledeki kadınlara dağıtarak 8 Mart’ta alanlara çağrı yaptık.

Afiş çalışmamızdan sonra mahalledeki bir kadın arkadaşımızı ziyaret ederek, yaşadığı sorunlar üzerine sohbet ettik.

İzmir YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu