Kadın

(foto) İzmir’de 8 Mart coşkusu

 

İzmir: HDP/HDK Kadın Meclisinin 8 Mart eylemi bugün(9 Mart) gerçekleştirildi.

HDK bileşenleri olan kadın kurumları 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü için saat 12.30’da Basmane’de bir araya gelerek buradan Konak’a doğru yürüyüşe geçti.

En önde “Gezi’den Rojona’ya kadının iradesi ve gücüyle yerel yönetimlere” yazılı ortak pankartın açıldığı eylemde, HDP ve HDK bileşeni olan pek çok kadın kurumu kendi pankart ve flaması ile yürüyüşe geçti.

Bizler İzmir’de Yeni Demokrat Kadınlar olarak bu yıl HDK Kadın Meclisinin yaptığı 9 Mart eyleminde yerimizi aldık.

 “Tacizden, tecavüzden, şiddetten, emek sömürüsünden arınmış yaşam alanları istiyoruz” yazılı pankart açarak yürüyüşe geçtik. Sık sık “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Tacizci Sedat Yurttaş hesap verecek”, “Jin jiyan azadi” vb sloganlar atarken, beş kızıl karanfili ve mücadele içinde şehit düşen birçok kadın yoldaşımızın adını anarak “yaşıyor” denildi. Eylemde ayrıca “Beşler yaşıyor kavga sürüyor”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” şeklinde sloganlar haykırarak önderleşen kadınları selamladık.

Konak YKM önüne kadar süren yürüyüşün ardından  kurulan kürsüden öncelikle İzmir kadın Eşbaşkan adaylarının tanıtımı yapıldı. Ardından İzmir Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Pınar Türk bir konuşma yaptı. Türk’ün konuşmasından sonra Cumartesi Anneleri ve LGBTİ adına birer konuşma yapıldı. Daha sonra Nursel Aydoğan bir konuşma yaptı.

Aydoğan konuşmasına tutsak kadınları selamlayarak başladı. Emekçi kadınların 8 Mart’ı kutlayan Aydoğan Kürt kadınların mücadelesine selamladığını ve yıllar önce adının olmadığını dile getirdi.

Eylem yapılan konuşmalardan sonra müzik dinletisi ile devam etti.

Birkaç HDK bileşeni kadın örgütü alana girerken yürüyüşten ayrıldı. Aynı zamanda bu yıl çoğunluğunu feminist kadın örgütlerinin oluşturduğu İzmir Kadın Platformu’da 8 Mart eylemini dün (8 Mart) Konak’tan Gündoğdu’ya uzun bir yürüyüşle gerçekleştirdi. Ardı ardına iki ayrı eylem İzmir’de 8 Mart’ın parçalı yapılmasına nende oldu. Bu katılımı genel anlamda düşürmüş oldu.

 

[widgetkit id=520]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu