Güncel

(foto) İzmir’de Dersim Tertelesi protestoları

 

İzmir: İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Dernekleri, Dersim Tertelesi’ninde yaşamını yitirenler anılarak, katliam kınandı.

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Dernekleri, 4 Mayıs 1937’de “Tunceli Tenkil Harekâtı” kararıyla başlayan Dersim Katliamı’nın 77. yıldönümünde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Konak Pier önünde bir araya geldi.

Eski Sümerbank önüne kadar yürüyen kitle burada basın açıklaması yaptı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe, Partizan, ESP, DHF, BDP gibi çok sayıda devrimci demokrat kurum destek verdi.

Üzerinde Seyit Rıza, Hz.Ali ve Pir Sultan Abdal’ın fotoğraflarının yer aldığı “Yolunuz yolumuzdur” pankartı ile katliamda yaşamını yitiren, Dersim İsyanın öncülerinin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, sık sık, “Dersim onurdur onuruna sahip çık, “Arşivler açılsın hesap verilsin” sloganlarının yanı sıra Kirmancki olarak pek çok slogan atıldı.

İlk olarak Kirmanckî lehçesinde ki açıklamayı Hüseyin Özen okurken, Türkçe açıklamayı Yüksel Bektaş okudu. Bektaş, “Dersim soykırımı”nın bu topraklardaki soykırım zincirinin halkalarından biri olduğuna işaret etti.

Özen, 4 Mayıs’ın Dersim halkı için “Roza şiyaye”, “Kara gün” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Dersim’de yapılan katliamın 1937-38 ile sınırlı kalmadığını, günümüzde Kürt sorunu olarak can yakmaya devam ettiğini belirten Özen, “Alevi kimliğimiz hala tanınmamakta etno-dinsel anlamda asimilasyon çift yönlü olarak sürdürülmektedir. Halk olarak kendimizi yaşama, yaşatma ve geleceğe taşıma hakkımız bir bütün olarak gasp edilmiştir” dedi.

Açıklamanın ardından Dersim katliamında yaşamını yetirenleri anmak için mumlar yakılarak, Niyaz (Lokma) dağıtıldı.

Narlıdere “sessiz” protesto

Dersim Tertelesi’nde yaşamını yitirenler pek çok yerde anıldı.

4 Mayıs akşamı Narlıdere Dersimliler Derneği tarafından sessiz bir yürüyüşle katliam protesto edildi ve bir anma gerçekleştirildi.

Demokrasi Meydanında bir araya gelen kitle önce saat 19.00’da Denizleri anmak için yapılan yürüyüşe katıldı.

Denizler için yapılan anmanın ardından Dersim Tertelesi’ni protesto etmek için toplanan kitle yaptığı sesesiz yürüyüşletepkisini gösterdi.

Eylemde taşınan meşalelerle, dövizlerle katliam protesto edilirken, dövizlerde çok sayıda Seyit Rıza’ya ait söz yazılarak Seyit Rıza’nın anılması dikkat çekti.

Basın açıklamasının okunmasının ardından Niyaz (Lokma) dağıtıldı.

Özgür Gelecek okurları her iki eyleme kitlesel olarak katıldı.

[widgetkit id=635]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu