Güncel

İzmir’de “Hayır tutuklanamaz” dayanışma gecesi

İzmir: Referandum sonuçlarını protesto ettikleri için tutuklanan 7 kişi için İzmir’de “Hayır Tutuklanamaz” şiarıyla bir dayanışma gecesi düzenlendi.

16 Nisan şaibeli referandumun ardından kitleler sokaklara dökülerek “Hayır bitmedi daya yeni başlıyor” diye haykırmıştı. İzmir’de ki Hayır eyleminde gözaltına alınıp ardından tutuklanan aralarında YDG’li Hasan Benli’nin bulunduğu 7 kişi için büyük bir dayanışma gecesi yapıldı. Hayır’ın tutuklanamayacağının vurgulandığı etkinlikte “Hayır bitmedi mücadele sürüyor” mesajı verildi.

İzmir’deki demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerin ortaklaşa düzenlediği etkinlik, Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlik devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından sahneden şiirler ve mesajlar okunmaya başladı.

Hayır eyleminde tutuklanan 7 kişinin hapishaneden gönderdikleri selamlama mesajları okundu. Tutsak YDG’li Hasan Benli, dayanışmanın ve mücadelenin her yerde sürdürülmesinin önemine değindiği mesajında, etkinliğe emek verenleri ve katılanları devrimci duygularıyla selamladı.

“İşçiler tüm yasaklamalara ve dayatmalara ‘Hayır’ diyecek”

İlk olarak sahneye konuşmasını yapmak için DİSK Genel Başkanı Kani Beko çıktı. Darbe girişimi bahanesiyle demokrasi ve özgürlük mücadelesi verenlere karşı baskı ve saldırının arttırıldığını hatırlatan Beko, tüm bu saldırılara karşı Hayır diyenler olarak sonuna kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Grevlerin yasaklanması, kıdem tazminatın kaldırılmaya çalışılması, kiralık işçilik ve birçok yasa ve yasaklamalarla işçi sınıfına da saldırıların arttığını belirten Beko, hiç bir şekilde hiç bir dayatılanı kabul etmeyeceklerini, işçilerin tüm bu yasaklara ve dayatmalara her zamanki gibi “Hayır” diyeceğini belirtti.

Kani Beko’nun ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin konuşma yaptı. Tekin’in konuşmasındaki dikkat çekici konulardan biri de, HDP ve DBP’li milletvekilleri ve belediye başkanları tutuklanırken kendi partisinin sessiz kalmasının yanlış olduğunu belirtmesi oldu. Özeleştiri vermeye çalışan Tekin’in sözlerinin pratikte hiç bir karşılı olmadığını ortadadır. Çünkü CHP misyonu gereği tutuklamalara sadece sessiz kalmamış aynı zamanda desteklemiştir.

“Umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan mücadele edeceğiz”

Tutuklu HDP eş genel başkanlarının selamını buluşmaya taşıyan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan “Bu zor zamanları ancak birbirimize kenetlenirsek aşabiliriz. Umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

AKP’yi yıkmak için daha çok bir arada olunarak dayanışma içerisinde mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen  Doğan, demokrasi ve özgürlük mücadelesi verenlerin daha çok birlikte hareket etmesinin herkesin görevi olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan Praksis grubu muhalif şarkılarıyla kitleyi coşturarak hareketlendirdi.

Praksis grubunun müzik dinletisinin ardından sahneye TKP Genel Başkanı olarak Erkan Baş’ın sahneye davet edilmesinden sonra gerginlik çıktı. Bir süre devam eden gerginliğin sona ermesinin ardından Erkan Baş konuşmasını yaptı.

Etkinlikte son olarak sahneye çıkan sanatçı İlkay Akkaya dayanışma ve birlik mesajı verdi. Ardından parçalarını söyleyen Akkaya, kitleyi hareketlendirdi. Kitle coşkulu bir şekilde türkülere eşlik edip halaylar çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu