Güncel

İzmir’de Newroz ateşi yükseldi! (foto)

 İzmir: Bugün (20 Mart) akşam saatlerinde Narlıdere’nin Atatürk Mahallesi’nde yüzlerce kişi HDP’nin çağrısıyla Newroz ateşi etrafında bir araya geldi.

Mahalle meydanında yakılan ateşle kitle baharın renginde, Kawa’nın isyanını karşıladı.

Meydanda yakılan ateşle başlayan etkinlikte ilk olarak Mazlum Doğan şahsında saygı duruşu yapıldı.

HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan adayı Pınar Türk, Narlıdere Eşbaşkan adayları Ertuğrul Barka ve Çilem Didar Bulugil’in katıldığı etkinlikte ilk olarak giriş konuşması yapıldı.

Yapılan giriş konuşmasından sonra BDP İl adına konuşmalar yapılırken, Narlıdere Eşbaşkan adayı Ertuğrul Barka, “Sakineler şahsında Kürdistan’da şehit düşen kadın ve tüm şehitleri anarak başlamak istiyorum” diyerek başladı.

Barka, çok daha büyük Newrozların Demirci Kawalarla birlikte olacağını belirterek, kitleye hep birlikte seçim çalışması yapılması çağrısı yaparak sözlerini bitirdi.

Barka’nın ardından İzmir Büyük şehir Eşbaşkan adayı Pınar Türk söz alarak, Demirci Kawa’nın yaktığı ateşin hala güncel olduğunu dile getirerek, bugün yakılan ateşin Gezi’de yakılan ateşin devamı olduğunu belirtti.

Etkinlik boyunca kitle “Biji serok Apo”, “Şehit namirin” vb sloganlarının atılmasının yanı sıra “İbrahim yoldaş kavgamızda yaşıyor” sloganı da alandan yükseldi.

Yapılan konuşmaların ardından gelen mesajlar okundu.

Partizan etkinliği gönderdiği mesajda “İsyan ateşinin harmanladığı bugünlerde baharın müjdeleyicisi, direnişin habercisi olan Newroza merhaba diyor ve Munzur dağlarında yükselen İbrahim Kaypakkayaların, Mazlum Doğanların sesine ses katarak Newrozumuzu Partizan coşkumuzla selamlıyoruz” şeklinde selamladı.

Etkinlik MKM’den gelen grubun marşları, Türküleri ile devam etti.

Partizan’dan Newroz ve seçim çalışmaları

Partizan sabah saatlerinden itibaren Narlıdere’de seçim ve Newroz çalışmalarını birleştirecek şekilde çalışma örmeye başladı. Önce daha önce parça parça yapılan afişleme çalışması yeniden yapılırken, daha sonra Newroz bildirisi dağıtımı yaptı. Birçok kahvede bildiri dağıtımı yapan Partizancılar, ana cadde üzerinde de bir süre dağıtımı sürdürerek kitleyi akşam yapılacak mahalle etkinliğine ve 22 Mart Cumartesi Buca’da yapılacak Newroz’a çağırdı.

Çalışmayı, bildiri dağıtımın ardından Atatürk Mahallesinde gazete dağıtımı ile devam ettirdi. Gazete dağıtımın ardından Newroz alanına “Newroz isyandır isyan dağlarda Partizan” yazılı pankart astı.

Pankartı meydanda hazırlanırken birçok kişi oldukça ilgi göstererek yazılması ve asılmasında yardımcı oldu.

Etkinlik çekilen halaylar, zılgıtlarla sona erdi.

 

 

 

[widgetkit id=569]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu