Güncel

İzmir’de Soma Eylemlerine Polis Müdahalesi

İzmir: Soma’da yaşanan katliamın ardından işçilerin öfkesi durmak bilmiyor. 
Bugün (15 Mayıs) sabahtan başlayan çatışmalar hala devam ediyor.
Belediye-İş Sendikası Basmane, Kapılar Belediye-İş önünden Çankaya Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Soma İşçisi Yalnız Değildir”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Hükümet istifa” vb. sloganları atıldı.
Kitle Çankaya Metro’ya geldiğinde oturma eylemi yaparak yol kapattı. Kolluk kuvvetleri o sırada kitleye uyarı yapmadan saldırdı. TOMA’yı kitlenin üzerine süren kolluk güçleri kitleyi dağıttı. Dağılan işçiler Çankaya bölgesindeki arka sokaklarda bir araya gelerek tekrar yürüyüşe geçti.
Eylemcilere bu sefer de polis plastik mermiyle saldırdı, polisin attığı plastik mermiyle bir işçi sırtından yaralandı.
Bu sırada yürüyüşe devrimci siyasetler de dahil oldu.
Devrimci, demokrat güçlerle ve sendika üyeleri uzun süre polisle çatışarak Konak meydanındaki Sümerbank’ın önüne doğru yürüyüşe geçti. Aralarında YDG ve Partizan‘ın da olduğu kitle Sümerbank önünde tekrar bir araya geldi. Sabah ki çatışmalarda 34 kişi gözaltına alındı. 34 kişini serbest bırakılması için uzun bir süre Konak Sümerbank önünde oturma eylemi yapan kitle gözaltına alınanlar serbest bırakana dek oturma eylemini sürdürdü. Gözaltına alınan kişilerin serbest kaldığı haberi gelince eylem sona erdi.
 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu