Güncel

(foto) İzmir’de Soma Katliamına Öfke…

 

İZMİR: Soma’da gerçekleşen işçi katliamına yönelik yapılan protestolar ülkenin dört bir yanını sardı. Hor sokakta insanların öfkesini-tepkisini rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Ve devamında kol gezen polis ve TOMA’ları…

Yer yer şiddetlenen çatışmalar yer yer küçük çatışmalar ve polislere olan tepkiler gün boyu İzmir’in sokaklarında devam etti.

Birçok devrimci-demokrat kurumun çağrısıyla akşam saat 18.00’de Alsancak Sevinç pastanesi önün de toparlanma başladı. Yarım saat oturma eylemi yapan kitle sloganlarla Alsancak ara sokaklarında yürüyüş yaptı.

Daha sonra Gazi İ.Ö okulunun önüne gelen devrimci-demokrat kurumlar yolu trafiğe kapatarak tekrar oturma eylemi yaptı. Aralarında Partizan ve YDG’nin de olduğu kurumlar, yarım saatlik oturma eyleminin ardında tekrar Sevinç Pastanesi’nin önüne geldi. Burada eylemi bitiren yapılar 16 Mayıs Cuma günü saat 19.00’a Sevinç önüne çağrı yaparak dağıldı.

21.00: Gün boyu süren gerginlik polisin saldırısıyla devam ediyor. Sokaklarda ki halkın tepkisini sindiremeyen polis saat 21.00’da Alsancak ara sokaklarına saldırdı. Çevik ve sivillerin saldırmasıyla 22 kişi gözaltına alındı.

Alsancak Sevgi Yolu ve Kıbrıs Şeritlerin’ gözaltı yapan polisler halk sloganlarla tepki gösterdi. Gittikçe artan kitle sürekli “polis simit sat onurlu yaşa, katil polis hesap verecek, Soma şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla tepki gösterdi. Uzun bir gergin bekleyişten sonra polis geri çekildi.

Polisin geri çekilmesiyle kitle gözaltına alınan arkadaşların serbest bırakılması için oturma eylemine başladı. Gece geç saatlere kadar sokaklarda tepkiler devam ediyordu.

Bugün ise (16 Mayıs) saat 19.00’da Partizan ve YDG’nin de aralarında bulunduğu birçok devrimci demokrat kurum Sevinç Pastanesi önüne çağrı yaptı.  

[widgetkit id=675]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu