Güncel

İzmir’de yolsuzluk yürüyüşü

İzmir: KESK, DİSK, TMMOB, Güvenlik-sen, Özel Güvenlik-İş, Birleşik metal-iş, SGDF, EMEP, CHP, TKP, ÖDP, Devrimci Hareket, Liseli Genç Umut, Kolektif, ESP gibi devrimci demokrat kitle örgütleri saat 16:40’ta Uluslararası İzmir Fuarı önünden eyleme başlayarak Konak Sümerbank önüne kadar eylemi devam ettirdi. Eylem sırasında “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk!”, “Direne direne kazanacağız”, “Akp halka hesap verecek”, “Baskılar bizi yıldıramaz” gibi sloganlar atıldı.

Bu sırada polisin barikat kurmasına tepki gösteren kitle barikatların kaldırılmasını ve asıl barikatı bizim değil, ülkeyi soyanların önüne kurmaları gerektiğini vurguladı. Eylem esnasında polislerin içinden sivil bir vatandaş Rabia işareti yapınca kısa süreli bir tartışma yaşandı. KESK İzmir Genel Sözcüsü basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında; AKP’nin ‘paralel devletle’ on iki yıldır halkı soyduğu, Türkiye’yi adeta bir talan cumhuriyetine çevirdiğini vurguladı. Ayrıca AKP’nin son dönemde gerek HSYK değişikliği, gerek MİT yasası ile Türkiye’yi adeta bir diktatörlüğe çevirdiği, buna rağmen üstüne bulaşan pisliği temizleyemediği ifade edildi.

24 Şubat’ta ortaya çıkan kaset ise soygunun ve talanın ne boyuta geldiğini gözler önüne serildi. Ancak bu halkın Haziran İsyanıyla birlikte uyandığı ve hakkını alana kadar sokakları terk etmeyeceği vurgulandı. Son olarak ise hükümet istifaya davet edildi ve eylem sloganlarla sonlandırıldı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu