Güncel

İZMİR’DE ALT DİVAN TOPLANTISI

İzmir Yeni Demokrat Gençlik olarak merkezi divandan önce yerelde alt divan toplantısı aldık. Alt divanda gündemler belirleyerek başladık. Önce geçmiş divandan sonra yürüttüğümüz çalışmaları tartıştık. Bu tartışmalardan çıkan sonuç ile geçmiş süreci daha iyi nasıl örgütleyebileceğimiz hakkında değerlendirmeler yaptık.

GÜNDEMLER

1 Mayıs Sürecinin Örgütlenmesi

1 Mayıs sürecini nasıl örgütleyeceğimiz hakkında yoğun tartışmalar yürüttük. Tartışma sonucunda gençliğin yoğun olduğu yerlerde bildiri dağıtımı, kuşlama, pankart ve ozalit asma gibi fikirler ortaya çıktı.

Bunların yanı sıra gençlikle daha çok vakit geçirme,tartışma yürütme gerektiğinin önemine vurgu yaptık. İzmir’in ayrı yerlerinde piknik ve sinevizyon gösterimiyle birlikte daha geniş kitleye ulaşma kararı aldık.

KOMİSYON VE YÜRÜTME

Alanımızda oluşturmuş olduğumuz üniversite, semt, basın komisyonu lise komisyonları üzerine tartışmalar yürüttük. Yaptığımız tartışmalarda oluşturulan komisyonların daha işlevli hale gelmesi üzerine yaptığımız tartışmalarda özellikle YDG yürütmesinin komisyonlar üzerinde bir politik hat çizemediğine vurgu yaptık. Ayrıca yürütmenin denetim mekanizmasının daha geçerli olması gerektiğini söyledik. Yürütmenin yaptığı kısa sunumda takvimsel eylemliklerin artığından ve önümüzdeki süreçte tüm komisyonlara için 1 Mayıs,6 Mayıs, 18 Mayıs ve 31 Mayıs sürecinin her komisyonun özellikle bahar eylemliklerine yönelik kitle faaliyetine yoğunlaşılmasının önemini vurguladı. Bahar sürecinden sonra Yürütmenin her komisyondan bir kişinin olduğu süreç değerlendirmesi ne yapılıp ne yapılmadığı hakkında denetlemesi toplantısı yapması gerektiğinin  kararı aldık.

YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRİLMESİ VE BERKİN ELVAN EYLEMLERİ

Berkin Elvan eylemlerinde alanımızın refleksif olarak örgütlediği eylemin olumlu bir adım olduğunun vurgusunu yaptık. Ayrıca kitle eylemlerindeki YDG’nin durumuna yönelik çıkan çatışmalarının bütünlüklü düşünülmesi gerektiğini çıkan çatışmalarda kitleye çekilecek olan ajitasyon ve propagandaya önem verilmesinin gerekli olduğunu YDG kitlesinin birlikte hareket edip her yoldaşın ayrı bir görev alması üzerine karar aldık. Özellikle basın komisyonunun polis saldırısı sırasında anlık haber girmeye önem vermesi gerektiğini YDG’nin Facebook sayfasından oluşan kitleye bilgi verilmesinin önemine vurgu yaptık.

Yerel Seçim Değerlendirmesi adlı gündemimizde alanımızda yapmış olduğumuz çalışmaların dar pratiğe kapıldığını sadece afiş, bildiri ve yazılama üzerinden var olduğunu gençlik kitlesine ulaşmak için daha farklı araçların kullanılması gerektiğini vurguladık. Aynı zamanda Narlıdere bölgesinde HDK Gençlik Meclisi oluşturmak için yapmış olduğumuz tartışmaların pratik ayağının öremediğimizi söyledik. Buradan çıkarmış olduğumuz sonuçları 1 Mayıs çalışmalarında değerlendirip kitle ayağını daha güçlü örmemiz gerektiğini söyledik.

DERGİ VE SİTE DEĞERLENDİRİLMESİ

Çıkarmış olduğumuz Yeni Demokrat Gençlik isimli dergimizde teorik yazıların daha sıklıkla yayınlanması gerektiğini alanımızda bulunan her yoldaşın dergi üzerine düşünerek dergiyi beslemesini aynı zamanda her yoldaşın yine dergiye yazı yazması gerektiğini söyledi. Bir YDG okuru dergide bir tartışma köşesinin olmasını böylece gençliğin kendi öz sorunlarının daha nitelikli bir şekilde yansıta bileceğini belirtti.

Site üzerine yaptığımız tartışmada ise sitenin dış görünüşünün daha ilgi çekici olması gerektiğini siteyle ilgilenen merkezi bir komisyon oluşturulursa komisyondan doğru daha çok beslenebileceğini belirtti. Ayrıca sitede bulunan “Ustalardan Öğreniyoruz” adlı köşesinde her alanın ayda bir yazı yazılması gerektiğini böylece her devrimci kurumlarında ilgisini çekebileceğini söyledi.

İSYAN SÜRECİ        

Önümüzdeki günlerde var olacak olan isyan sürecine YDG’nin nasıl ve nerde duracağı hakkında bir tartışma yürüttük. Önümüzde ki isyan sürecinde YDG’nin nerde durması gerektiğine dair yaptığımız tartışmada daha önceki pratiklerimizde ortaya çıkan eksiklikler üzerinden tartışma yürütüldü. Ülkemizde meydana gelen Gezi İsyanında ortaya çıkan gençlik potansiyeline nasıl daha fazla etkide bulunacağımız, nasıl örgütlenebileceğimiz ve YDG’nin bu bağımsız kitle üzerinde nasıl bir etkide bulanacağını tartıştık. Ayrıca önümüzdeki isyan sürecinde YDG’nin nasıl politika oluşturarak gençliğe yönelmesi noktasında durulmasına dikkat çekildi. Objektif koşulların hazır olmasına rağmen YDG’nin subjektif eksiklikleri nasıl giderebileceğini toplumsal muhalefetin yükseldiği bu gibi durumlarda YDG’nin nasıl daha işlevli olabileceği tartışıldı. İleriki isyan sürecinde YDG’nin daha fazla gençlik içerisinde olması ve böylelikle gençliğe yönelik daha nitelikli politikalar oluşturulması gerektiği belirtildi. Önümüzde ki isyan sürecinin devrimci durumun yükselişi açısından muazzam fırsatlar sunduğunu ve YDG’nin da bunları değerlendirmesi gerektiği ileri sürüldü.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu