Emek

Zorlu Center’de direnişte kazanım!

H. Merkezi: Zorlu Center’de iki aydır ücretlerini alamayan inşaat işçileri, 5 Mayıs günü iş bırakmıştı. Direnişin 5. gününde, direnişlerini kazanımla sonuçlandıran işçiler, yaptıkları açıklamada “İnşaat işçisinin haklı ve onurlu mücadelesi bundan sonra da devam edecek” dedi.

İstanbul-Beşiktaş’ta bulunan Zorlu Center’de iki aydır ücretlerini alamayan inşaat işçileri, 5 Mayıs günü iş bırakmış ve şantiyeyi işgal ederek direnişe başlamışlardı. İşçiler, direnişlerini, 5. gününde kazanımla sonuçlandırdı.

 

“2 günde direnişin talepleri karşılandı”

Kazanımın ardından işçiler adına açıklama yapan İnşaat İşçileri Sendika Girişimi, yaptığı açıklamada patronların direnişin ilk günlerinden beri kendileriyle görüşmeye ve pazarlık yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Patronlar ilk gün yatırdıkları bir aylık ücretlerden sonra çarşamba günü de geri kalan ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatını da yatırmak zorunda kaldılar. Direnişimiz ilk 2 günde direnişin taleplerini elde etmişti” denilen açıklamada, bunun yeterli olmadığını ve bu yüzden işçilerin direnişi sürdürdüğü belirtildi.

 

“Haklı ve onurlu mücadelemiz devam edecek”

Açıklamada “İşçi arkadaşlarımızın tazminatlarında iyileştirme yapılması için direnişimizi uzatmaya karar verdik. Patronlar yıllardır sözleşmede yaptıkları oyunlarla işçinin ücretlerinden düzenli olarak çalıyorlardı. İşte biz de buna karşılık kıdem tazminatında bir iyileştirme farkı ödenmesini istiyorduk” denilerek taleplerinin tamamının Cuma günü karşılanması ile birlikte direnişin sonlandırıldığı vurgulandı.

Biz inşaat işçileri olarak böyle bir problemle ilk defa yüz yüze kalmıyoruz, Zorlu Center’da da bunu yaşadık. Bu klasik gerçeği direnişimizle bir kez daha kırdık. Patronlar sınıfı örgütlü gücümüz karşısında bir kez daha diz çökmek zorunda kaldı” diyen işçiler, son olarak, “İnşaat işçisinin haklı ve onurlu mücadelesi bundan sonra da devam edecek” vurgusuyla açıklamalarını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu