Güncel

Zulme karşı hepimiz Uğuruz hepimiz Aleviyiz

 

Mersin/Tarsus: Tarsus’da 25.05.2014 Pazar günü, Okmeydanı Cemevinde polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan ve hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtalımayan  Uğur Kurt anıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Derneği Tarsus Şubesi’nin düzenlediği eyleme, Partizan’ında aralarında olduğu bir çok Demokratik Kitle Örgütü de destek verdi.

Herkesin tek yürek olduğu Yürüyüşte “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”,“Okmeydanı halkı yalnız değildir”  “Katil polis hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmayı Alevi Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Nasır Şerbet yaptı.

Serbet konuşmasında, ‘’Okmeydanı’nda bir canımızın  cemevinde cenaze töreni sırasında polis tarafından katledilmesi bizi derinden üzmüş ve adalete olan inancımızı sarsmıştır. Artık ibadet yerlerimizde dahi rahat değiliz. Sayın Başbakan, diğer ülkelere demokrasi dersi vereceğine kendi ülkesinde demokrasi ve hukuğu sağlasın insanların güvenini kazansın’’ dedi.

Konuşmanın ardından bir basın açıklaması düzenlendi. Yapılan basın açıklamasını bileşenler adına, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe okudu. Erçe açıklamada, “(22 Mayıs 2014) tarihinde, Okmeydanında Cemevinin çevresindeki bir protesto gerekçe gösterilerek ibadethanemize yapılan polis saldırısı kabul edilemez. Cemevlerimizde cenaze erkanlarımız bilinçli bir proje ile engellenmeye çalışılmaktadır’’ dedi. Cuma Erçe son olarak “Okmeydanı Cem Evinde polis tarafından katledilen Uğur Kurt canımızın ve yoldaşımızın katili ya da katillerinin açığa çıkarılmasını sağlamak üzere örgütlülüğümüz konunun takipçisi olacaktır. Uğur’un katilini bulacağız. Uğur’u katleden düzenden de, bu düzenin hamisi AKP iktidarından da hesap soracağız. Yeri gelir Hacı Bektaş-i Veli, gün gelir Yunus Emre oluruz. Gün gelir Hz Hüseyin gün gelir Pir Sultan oluruz”  dedi.

Basın açıklaması ve eylem, atılan sloganlarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu