GüncelManşet

Partizan: “5 NİSAN’DA AYDOS HALKIYLA OMUZ OMUZA…”

H.Merkezi: Barınma hakkına sahip çıkan Aydos ve Sülüntepe halkı 5 Nisan Pazar günü bir yürüyüş gerçekleştirecek. Gerçekleştirilecek yürüyüşte emekçi semtlerde rantsal dönüşümü öngören yasaların protesto edileceği eyleme ilişkin Partizan bir açıklama yayımladı.Yayımlanan açıklamada eyleme destek ve katılım çağrısı yapıldı. açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Aydos ve Sülüntepe halkı 5 Nisan Pazar günü saat 10.oo’da Aydos Muhtarlık önünden Pendik Belediyesi’ne Yürüyor!

Patronların ve devletin “kentsel dönüşüm” saldırıdına karşı barınma hakkı için yürüyen Aydos ve Sülüntepe halkının yanındayız!

Tüm Aydos-Sülüntepe halkını ve barınma hakkı mücadelesi veren emekçi mahalleleri birlik olmaya çağırıyoruz!

Pendik Belediyesi yaklaşık bir yıl önce “tapu veriyoruz” söylemleriyle Aydos ve Sülüntepe’de bir uygulama başlattı. Gecekondu halkı borç sözleşmeleri imzalatılarak mahallelerinden sürülmek isteniyor. Belediyenin yürttüğü çalışmanın halkı ve barınma haklarını ipotek altına almaktan başka bir anlam taşımadığı ortaya çıkmıştır. Halkı borç yükü altına sokan sözleşmelerin tek taraflı olduğu, gecekondu halkının büyük mağduriyetlerle karşılaşacağı açıktır.

Bölgede uygulanacak imar planı belli değildir. İmzalatılan sözleşmeler gecekondu sahiplerini tapu ve ev sahibi yapacak belgeler değildir. Ödemeleri aylık bin lirayı geçen borç sözleşmeleriyle sahip olunabilecek tek şey hisseli tapudur ve gecekondu halkının bu parayı dahi ödeme gücü yoktur. İlerde yapılacak inşaatlarda halkın çok düşük oranda pay sahibi yapılacağı, daire sahibi olabilmek için fahiş fiyatlardaki daireleri satın almak ya da hissesini satıp mahalleyi terk etmek zorunda kalacağı şimdiden bellidir.

Pendik Belediyesi’nin “tapu veriyoruz” söylemi koskoca bir yalandır. Belediyenin ve şirketlerin iştahını kabartan bu bölgede gecekondu halkını mahallesinden sürerek rantı yüksek büyük projeler uygulanmak isteniyor.

Sürgün ve rant politikalarına karşı aylardır mücadele yürüten ERSÜLDER (Pendik Ertuğrulgazi Sülüntepe Kentsel Dönüşüm, İmar, Kamulaştırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği) ve Aydos Halk Komitesi Pendik Belediyesi’ne yürüyüş kararı almıştır. Partizan olarak, Aydos ve Sülüntepe halkının aldığı bu kararı destekliyor, gecekondu halkının hak arama mücadeelsinde sonuna kadar yanlarında olacağımızı duyuruyoruz.”

PARTİZAN

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu