GüncelManşet

Eskişehir ve Antakya’da Berkin vurgulu HDP mitingi

ESKİŞEHİR

HDP Eskişehir mitingi coşkulu bir biçimde gerçekleşti. 15 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te HDP Eşgenel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve HDP Eskişehir il ve ilçe eşbaşkan adaylarının katılımıyla Odunpazarı’nda bir miting gerçekleşti.

Tepebaşı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ceren Tekin’in konuşmasıyla program başladı. Konuşmada “Gezi’den Lice’ye verilen mücadele yaklaşık 10 ayı geçti. Bu süre zarfında bu topraklarda Ali İsmail Korkmaz gibi Berkin Elvan gibi nice şehitler verdik” diyerek şehitleri ve isyanı selamlanırken kitleden “Şehid Namırın” sloganları yükseldi.

 

“Bu halk artık susmayacak”

Konuşmasına “Sistemin partilerine karşı HDP’ye verilmeyen her oy yeni birer Maraş, Çorum, Sivas, Roboski olarak geri dönecek” diyerek devam eden Tekin, düzen partilerinin faşizan tutumunu teşhir etti.

“Halka AKP karşısında tek alternatifin CHP olduğu söyleniyor. Bu insanlar ‘Alevilerin ekmeği yenmez’ diyen insanlar. Bu insanlar ellerinde devrimcilerin kanı olan insanlar. Bunlar cevaplarını 31 Mart sabahı alacaklar” diyerek AKP-CHP kutuplaşması arasında alternatifin HDP olduğunu belirten Tekin “Halktan çalınan milyonlara, yapılan yolsuzluklara, ezilen işçilere, roboskide öldürülen 34 insanımıza, katliamlara, Berkinlere susmamız isteniyor. Ama bu halk artık susmayacak” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

“Hangi parti kadına gerçekten eşitlik sağlıyor?”

Ardından konuşma yapan Tepebaşı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mete GünaySon günlerde yaşananlar ortada. Sistemin partileri AKP-MHP-CHP bunlar karşısında çıkarları neye uygunsa 3 maymunu oynuyor, görmüyor, duymuyor, bilmiyorlar. Ama şunu bilmelilerdir ki, korkunun ecele faydası yok. HDP gümbür gümbür geliyor” diyerek halkın artık kandırılamayacağını vurguladı.

Odunpazarı Belediyesi Eşbaşkan Adayı Heval Yıldız Karasu yaptığı konuşmada “Hangi parti kadına göstermelik değil de fiilen, gerçekten tam eşitlik, tam temsiliyet hakkı veriyor? Hangi parti doğa için mücadele ediyor? Hangi parti kültür adına mücadele ediyor? Hangi parti taşeronlaşmaya karşı mücadele yürütüyor? İşte bu yüzden HDP’deyim, işte bu yüzden HDP’deyiz. Kendimizi de, şehrimizi de biz yöneteceğiz” dedi.

 

“Siz çocuklarınıza Ali İsmaillere saldırsın diye odun verirsiniz”

Sonrasında sahneye çıkan Odunpazarı Eşbaşkan Adayı İzzettin AltunBu seçim zalimler ile mazlumlar arasında geçen bir seçimdir. Burada bir tarafta bizler, diğer tarafta Gezide, Roboskide, Dersimde canlarımıza kasteden fikirde insanlar bulunuyor. Bizler Deniz Gezmişlerin, Mazlum Doğanlar partisiyiz. Devrim yapmaya devam edeceğiz” diyerek HDP’nin ilerici kimliğini vurguladı.

Ve son olarak HDP Eşgenel Başkanı Ertuğrul Kürkçü konuşmasını gerçekleştirdi. “Bizler sadece belediyelere değil aynı zamanda bu işkencecileri, katilleri, hırsızları tarihin tozlu sayfalarına gömmeye de adayız. Ve bunları temizleyeceğiz” diyerek konuşmasına başlayan Kürkçü “15 yaşında bir çocuğu öldürmeyi görev bilen insanları göndermek bizim görevimizdir. Tayyip Erdoğan, Berkin Elvan’ın ölümünden sonra ‘Biz çocuklarımıza sapan vermeyiz’ diyor. Evet siz çocuklarınıza odun verirsiniz; bizim çocuklarımıza, Ali İsmail Korkmaz’a olduğu gibi ara sokaklarda saldırmaları için” dedi.

Ertuğrul Kürkçü, Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz’ın faşistler tarafından katledilişini bir kez daha öfkeyle andı.

 

“Bizimle görünmek size sadece şeref getirir”

Kamuoyunda dolaşan “CHP-HDP işbirlik yapacak” söylentilerine karşı ise “Bunlar CHP tarafından yayılmış iddialardır ve aslı yoktur. Kamuoyunda bunlar konuşulduğu için biz 2 eşbakan ve 2 vekilimiz ile CHP’ye gittik ve Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Bizden ne istiyorsunuz? Açık bir siyasi ortaklık mı? Eğer bu ise siz şartlarınızı söyleyin, biz de sunalım konuşalım’ dedik. Kılıçdaroğlu ise bize ‘sizinle görünmek bize zarar getirebilir’ dedi. Sayın Kılıçdaroğlu, bizimle birlikte görünmek size sadece şeref getirir” diyerek iddialar hakkında son noktayı koydu.

“HDP CHP’nin oylarını bölüyor” sözlerine karşı ise Kürkçü “Şimdi bize bunları diyenler, oylar bölünüyor diye hiç ağlamasın. Bizim kitlemiz ile onlar arasında bir alaka yoktur. Bu oylar hiç bir olmadı ki şimdi bölünsün” dedi.

 

“Biz emlak partisi değiliz”

Bizim yerel yönetim anlayışımız şehirleri markalaştırıp uluslararası sermayede satmak değil. Biz emlak partisi değil halkın partisiyiz, halkla birlikte yürürüz” diyen Kürkçü “Biz demokratik özerklik derken Kürdistan’da yaşayan insanın kendini yönetme hakkı olacak diyoruz. Bu hak Eskişehir’in de, Batı’nın da hakkı. Her kent merkezden atananlarla, verilen emirlerle değil, kendi kendini, özgürce yönetmelidir. Başımızda bir TOKİ canavarı var. Başbakanın deyimiyle ‘ucubeye’ benzeyen, birbirinin aynı şehirler inşa ediliyor. Biz bu anlayışı yıkıp, kendi şehirlerimizi kendimiz yaratacağız” diyerek giderek artan toplu konut-devasa sitelere karşı kültüre sahip şehirlerin olması gerekliliğini söyledi.

 

“Bu saldırıları yapanlar Ali İsmail ile Berkin’in katilleri”

Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil. Ancak bizim de herkes gibi siyaset yapma hakkımız var. Kurumumuza karşı yapılan saldırılar, HDP’nin siyasi yaşamına karşı yapılan suikastlardır. Ve bunlara karşı mücadele edeceğiz. Bu saldıranların kim olduğunu biliyoruz. Ali İsmail’in, Berkin’in katilleri ile aynı kişiler” diyerek HDP’ye yapılan faşist saldırılara tepki gösterdi.

Kürkçü konuşmasını “Berkin Elvan’ın ölümünden sonra yeni bir terör rüzgarı esmeye başladı. Her türlü demokrasi hareketi engellenmeye, insanlar üzerinde psikolojik baskı yaratılmaya çalışılıyor. Ancak bizler her şeye rağmen sokaklarda, meydanlarda olacağız. HDP siyasetini yapmaya devam edecek” diyerek sonlandırdı.

Bu sırada kitleden “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları yükseldi. Çekilen coşkulu halayların ardından Yeni Demokrat Gençlik okurlarının da katıldığı miting sonlandırıldı.

 

ANTAKYA

HDP’den Defne’de miting coşkusu!

Defne Antakya’nın çiçeği burnunda yeni ilçelerinden birisi. Değiştirilen ilçe ve belediyeler yasası ile Nusayrilerin yoğunlukta yaşadığı Harbiye, Çekmece, Tavla gibi birçok belde, mahalle ve köyler Defne ilçesi olarak dönüştürüldü.

15 Mart günü Armutlu Mahallesi Uğur Mumcu Meydanı’nda Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, sanatçı İlkay Akkaya ve Ferhat Tunç’un katılımıyla bir miting gerçekleştirildi. Miting, direnişinin 269. gününde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı anma mitingine dönüştürüldü.

 

Arapça selamlama

Gezi İsyanı sırasında katledilenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan etkinlikte sık sık “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atıldı. Eylemde eşbaşkan adayları da tanıtıldı. Konuşmaların yapıldığı kürsüden sık sık kardeşlik vurgusu yapıldı ve HDP halkımıza anlatıldı.

Bütün konuşmacıların kendi anadillerinde ve Arapça selamlamaları dikkat çekti. Türkiye’nin birçok yerinde HDP’ye yönelik faşist saldırılar kınandı. Komşu ülkelerle sıfır sorun diye başlayan AKP iktidarının Suriye politikası da üzerinde yoğunlukla durulan diğer bir konu oldu.

Yeni Demokrat Gençlik ve Partizan okurlarının da katıldığı miting çekilen coşkulu halaylarla Ferhat Tunç’un Nevroz ezgisi ve vurgusuyla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu