Güncel

Mersin BDP: “Zulme boyun eğmeyeceğiz!”

Mersin: BDP Mersin İl Örgütü bugün saat 12.00’de parti binasının önünde yaptığı basın açıklamasıyla Wan ve Sêrt belediye başkanlarının gözaltına alınmasını protesto etti.

Aralarında Partizan’ın da bulunduğu HDK bileşenlerinin destek verdiği açıklama öncesinde konuşan Mersin İl Başkanı Musa Kulu, sıklaşan siyasi ve askeri operasyonları protesto ettiklerini belirterek, tüm bu baskıların durması için yapacakları açıklamaya bıraktı sözü.

İl Başkanlığı adına yapılan açıklamada “Roboski katliamında çıkmaza giren AKP sistemi; Kürt halkının irademdir dediği ve oy verdiği belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, il-ilçe yöneticilerini tutuklayarak; milletvekilleri için fezleke hazırlayarak, hatta cezaevlerinde rehin tutarak bu mücadeleyi bastıracağını düşünüyor. Ama aldanıyorlar, yanılıyorlar. Cumhuriyet’in kuruluşundan beri yapılan tüm sürgün, katliam ve asimilasyon politikaları ve uygulamalarında yanıldıkları gibi” denildi.

Çözümün müzakere ve operasyonlara son vermek olduğunu belirten İl Başkanlığı, çözümün Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak rehin tutulan milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticilerinin serbest bırakılmasında olduğunu söyledi.

Açıklamada; Kürt halkının dil, kültür, anadilde eğitim, kendini yönetme, kimliğini tanıma ve statüsünün kabul edilmesinin gerektiği belirtildikten sonra bu zulüm düzenine boyun eğmeyeceklerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu