GüncelLGBTİ+

TİHV: Ayrımcılık, nefret ve şiddet içeren tutum ve davranışlardan vazgeçilmeli

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), LGBTİ+ Onur Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı

TİHV, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin diğer pek çok maddesinin yanı sıra işkence yasağı başlıklı üçüncü maddesinin de ihlali anlamına geldiği belirtilerek, bu duruma AİHM’in pek çok kararında da vurgu yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada “Siyasi iktidarın bu anlamda başta 2015’ten beri İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde uzun yıllardır LGBTİ+’ların her türlü barışçıl eylem ve etkinliklerine yönelik tavrı ve özellikle son zamanlarda gökkuşağı bayrağına yönelik keyfi müdahale ve gözaltılar ifade, toplanma, gösteri ve örgütlenme özgürlüklerinin yanı sıra işkence yasağının da açık ihlalidir. TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin tespitlerine göre sadece 2020 yılında kadınlar ve LGBTİ+’lar tarafından yapılmak istenen en az 18 toplantı ve gösteriye kolluk güçlerinin müdahalesi sonucu en az 164 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kalarak gözaltına alınmıştır” denildi.

İktidara, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini hatırlatan TİHV, “LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık, nefret ve şiddet içeren tutum ve davranışlardan vazgeçmesi çağrısını yineliyoruz. LGBTİ+ Onur Haftası kutlu olsun” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu