GüncelManşet

Tutsaklara saldırı görüntülendi!

 

H. Merkezi: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi’nde devrimci tutsaklara dönük saldırılar gazeteci İsmail Saymaz’ın Radikal’de yayınlanan haberle bir kere daha kamuoyuna yansıdı. Haberde yer alan görüntülerde tutsaklara saldırılarak darp edilmesi dikkat çekti. Haberin tam metni şöyle;

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, koğuş araması sırasında gardiyanlarca darp edildiklerini ileri süren iki tutuklunun şikayeti üzerine iki tarafa da dava açıldı. Bir gardiyan ve iki tutuklanan “tehdit, hakaret, direnme ve basit yaralama” suçundan yargılandığı davanın dosyasına iki koğuşun aranma kaydı girdi.

Radikal’in ulaştığı bu kayıtlarda, ilk kez bir cezaevi aramasının görüntülerine ulaşılmış oldu. İlk kayıtta, arama yapılmasına direnen iki tutuklunun zorla dışarıya çıkarıldığı ve her birine 4-5 gardiyanın müdahale ettiği görülüyor. İkinci kayıtta ise, tutukluların çamaşır leğeninden yaptığı basketbol potası ‘yasak’ diye sökülüp camın tozuna parmakla yazılmış bir yazı tutanak altına alınıyor. Her iki koğuşta da sadece el yazması notlar ve defterler çıkıyor.

Radikal’in ulaştığı görüntü kayıtlarına göre; TİKKO üyesi olduğu iddia edilen Mulla Çakıroğlu, Mehmet Pekcan ve Engin Polat’ın kaldığı odaya 4 Ekim’de giriliyor. Tutuklulardan Pekcan, aramaya ve odaya kamerayla girilmesine karşı çıkıyor. Bunun üzerine Pekcan, gardiyan Z.S. tarafından zorla merdivenlerden indirilerek karga tulumba havalandırmaya çıkarılıyor. Gardiyan Z.S.’nin tutuklulardan Çakıroğlu’nun ayağına yumruk attığı, sonra onun da aynı şekilde dışarıya götürüldüğü görülüyor. Havalandırmada yere yatırılan iki tutuklunun da üzerinde 4-5 gardiyan birden birikiyor. Arkadaşına vurulduğunu iddia eden Pekcan bağırıyor. Gardiyanlardan biri eliyle Pekcan’ın ağzını tutuyor. Gardiyan Z.S.’nin yerdeki Çakıroğlu’na “Lan öldürürüm seni” demesiyle tansiyon yükseliyor. İki tutuklu daha sonra “Faşist baskılar bizi yıldıramaz” diye slogan atıyor. Hazırlanan tutanağa göre odada, hükümlülerin kimi arkadaşlarıyla haberleşmek için, pet şişe içine koydukları notları duvarlar üstünden bir diğer koğuşa atmasına yarayan 20 top, 70 sayfa not, bir elektrik teli ve tıraş bıçağına el konuyor

‘LEĞENDEN POTA’YA YASAK

3 Ekim’de ise DHKP/C üyesi olduğu iddia edilen Veysel Şahin, Doğan Karataştan ve Alişan Gül adlı tutukluların kaldığı 32 numaralı odada baskın arama yapıldı. 2. Müdür Haydar Ali Ak’ın ve beş gardiyanın katıldığı aramada üç tutuklu, havalandırmaya çıkarıldı. Üç tutuklu “Baskın arayama son” ve “Keyfi aramaya son” ve “Faşist baskılar bizi yıldıramaz” diye slogan atıyor. Slogan attıkları sırada üzerleri aranıyor, ayakkabıları çıkarılarak, içlerine bakılıyor.

Havalandırmada yapılan aramada, parmaklılara bağlanan bir leğenden basketbol potası yapıldığı görülüyor. Müdür Ak, “Böyle bir uygulamamız yok, bunu buraya monte etmeyin” diyor. Daha sonra bir bıçakla leğen kesiliyor. Leğenin asıldığı parmaklığın arkasındaki tozlanmış cama da parmakla yazılmış bir kelime tutanak altına alıyor.

İki katlı koğuşta arama sırasında yatakların bulunduğu üst kat didik didik ediliyor. Yatakların altına konan dergilere bakılıyor. Daha sonra dolaplardaki kitaplar, notlar ve elle hazırlanan mizah dergileri yatağa serilerek inceleniyor. Üzerinde Che Guevera, Mahir Çayan ve Grup Yorum ’un bulunduğu şablonlar kontrol ediliyor. Arama sonrası 11 şablon, 24 not kağıdı ve iki deftere el konuyor. Bu arada, tutuklulardan biri, aramayı protesto için koğuş kapısına eliyle vurunca Müdür Ak, “Doğru mu yaptığın?” diye soruyor. Tutuklu “Kafana göre keyfi arama yapıyorsun” diye yanıt veriyor. Ak, “Devletin malına zarar veremezsin” diyor. Tutuklu ise “Sen de soruşturma açarsın” diye konuşuyor. Hazırlanan tutanak doğrultusunda tutuklular hakkında, notlarda yasadışı DHKP/C propagandası yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

 

Haberin videosu için tıklayın.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu